نوآوری

چگونه نوآوری از پوست در برابر گرمای شدید محافظت می‌کند؟

بوسیله جولای 29, 2019 بدون نظر

هفته گذشته، موج دوم گرمای شدید اروپا را سوزاند. به‌طوری که بلژیک، آلمان و هلند بالاترین دمای تاریخ خود را ثبت کردند.

سه‌شنبه گذشته در بریتانیا، تعداد مراجعین به صفحه بخش گرمازدگی NHS، به 22هزار نفر رسید. این درحالی است که آن‌طورکه گزارش شده، میانگین مراجعین در روزهای دیگر ماه، 4هزار و 200نفر در روز بوده است.

این روزها بسیاری در اروپا از تابش خورشید خوش‌حال هستند؛ اما پزشکان برای درمعرض خطر قرار گرفتن پوست هشدار می‌دهند. تنها در ماه گذشته، سازمان تحقیقات سرطان در بریتانیا، هشدار داد که سرطان پوست (ملانوما) از سال 2014 در این کشور 45درصد رشد کرده است. درصورتی که با مراقبت بهتر مردم از پوست‌شان، 9مورد از 10مورد ابتلا قابل پیش‌گیری بود.

عوامل زیادی در ابتلا به سرطان پوست دخیل است؛ اما تقریبا در بین تمام سرطان‌ها، عامل سرطانی محیط، نور خورشید است.

شرکت‌های فناوری سلامت این فضا را از دست نداده‌اند. آن‌ها اَپ‌ها، سنسورها و وصله‌هایی را توسعه داده‌اند که بر تابش اشعه فرابنفش(UV) نظارت می‌کنند.

My Skin Track UV یک سنسور با باتری نامحدود است که در سال 2018 تولید شد. اواخر سال گذشته، این شرکت سازنده این محصول اعلام کرد که دستگاهی که برای اندازه‌گیری اشعه UVA و UVB تولید کرده، به‌همراه یک اَپ و با قیمت 54.95پوند در بریتانیا به‌فروش می‌رسد و به‌زودی از طریق وب‌سایت اَپل هم دردسترس خواهد بود.

Skinvision، استارتاپی که مقر اصلی آن در هلند قرار دارد؛ یک اَپ نمایش سرطان را برای کمک به مردم برای نظارت‌بر علائم اولیه سرطان پوست توسعه داده است. از طریق این اَپ، کاربران می‌توانند با تلفن هوشمند عکسی از لکه روی پوست‌شان بگیرند و پس از آن، یک شاخص ریسک دریافت خواهند کرد. ازطریق این شاخص، شباهت به علائمی که در اکثر سرطان‌های رایج دیده می‌شود قابل رویت است. درصورت نیاز و احساس خطر، به کاربر توصیه می‌شود که حتما به پزشک متخصص مراجعه کند.

حرارت تابش‌ها، بازار درماتولوژی دیجیتال را هم داغ کرده؛ اما در این حوزه هم چالش‌ها و موانعی وجود دارد.

این اَپ‌ها با این پرسش مواجه‌اند که چگونه داده‌ها را به‌دست می‌آورند و هوش مصنوعی را آموزش می‌دهند.

در این حوزه گرفتن داده‌ها بزرگ‌ترین چالش است. این حوزه به داده‌های آموزشی بیش‌تری برای ارزیابی این تخصص نیاز دارد. علاوه‌بر داده‌ها، به کمک پزشکان هم نیاز خواهد بود تا به‌طور تصادفی عکس‌هایی را با تلفن‌های هوشمند بگیرند و باهم آن‌ها را ارزیابی کنند.

بااین حال، این نگرانی‌ها جلوی روند بازار را نمی‌گیرد. نوآوران زیادی درحال رونمایی از محصولات خود هستند و همانند گرمای تابستان، بازار نوآوری‌های فناورانه در حوزه درماتولوژی نیز داغ است.

نظرتان را بگویید