روندتکنولوژی سلامتنوآوریهوش مصنوعی

هوش‌مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی

بوسیله جولای 31, 2019 بدون نظر

مقدمه

قدرت دگرگون کننده هوش‌مصنوعی (AI) در صنایع زیادی طنین انداخته؛ اما در مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند تاثیر آن به اندازه تغییر زندگی باشد. از مراقبت‌های بیمارستانی تا تحقیقات بالینی، توسعه دارو و بیمه، کاربردهای هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی انقلابی در چگونگی کارکرد بخش سلامت در کاهش هزینه‌ها و بهبود نتایج بیمار به‌راه انداخته است.

با اینکه هوش‌مصنوعی ابزارهایی را به مراقبت‌های بهداشتی می‌آورد که قبلا هرگز وجود نداشته؛ اما دستیابی به تمام ظرفیت‌ها و وعده‌های این فناوری ممکن است سال‌ها طول بکشد.

آن‌گونه که متخصصان انتظار دارند؛ هوش مصنوعی می‌تواند درنهایت معمای مراقبت‌های بهداشتی که به مثلث آهنی شناخته می‌شود را حل ‌کند. دسترسی، مقرون‌به‌صرفه بودن و اثربخشی، فاکتورهای پیوسته‌ای هستند که در این مثلث قرار دارند. تلاش‌های بی‌ثمر روش‌های سنتی درحل هریک  معمولا به دیگر فاکتورها لطمه می‌زد. درحالی که انتظار می‌رود هوش‌مصنوعی در بهبود این فاکتورها موفق عمل کند.

درحالی که هوش‌مصنوعی در بخش‌های مختلف مراقبت‌های بهداشتی به‌کار می‌رود؛ بیماران ممکن است درابتدا حتی اطلاع نداشته باشند که چگونه از مزایای این فناوری مرتفع شده‌اند. به‌عنوان مثال، بیمار اولین کسی نیست که گزارش رادیولوژی را می‌خواند؛ بلکه یک رادیولوژیست این کار را انجام می‌دهد. اما ممکن است به‌لطف یک تشخیص اولیه دقیق یا یک برنامه درمان موثرتر از طریق هوش مصنوعی، روند بهبود وی تسهیل شده باشد.

سرمایه‌گذاری‌ها برروی هوش‌مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی

طبق برخی پیش‌بینی‌ها انتظار می‌رود که مجموع سرمایه‌گذاری‌ها دربخش دولتی و خصوصی برروی هوش‌مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی تا سال 2021 به 6.6میلیارد دلار برسد. روند رشد سالیانه طی سال‌های آینده بسیار قابل‌توجه است؛ درحالی که پیش‌بینی‌های دیگر از بازار 200میلیارد دلاری هوش‌مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی تا سال 2025 خبر می‌دهند!

همچنین انتظار می‌رود کاربردهای برتر هوش‌مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی تا سال 2026 به‌طور سالیانه باعث صرفه‌جویی 150میلیارد دلار در این صنعت شوند.

یافته‌های PwC نشان می‌دهد که بیش از یک‌سوم مدیران اجرایی ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی، در هوش‌مصنوعی، یادگیری ماشین و آنالیزگرهای پیش‌بینی کننده در آغاز 2018 سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

تاثیر این سرمایه‌گذاری‌ها احتمالا در ابتدا در بخش اجرایی و عملیاتی سیستم مراقبت‌های بهداشتی به‌نسبت طرف کلینیکی مشخص خواهد شد. این به‌نظر متناسب با تکامل احتمالی هوش‌مصنوعی در صنایع دیگر است. بیش‌تر تاثیر اقتصادی هوش‌مصنوعی از طرف مصرف، ازطریق کیفیت بالاتر، شخصی‌سازی و محصولات و خدمات بیش‌تر مبتنی‌بر داده می‌آید.

نمودارهای زیر بخش‌هایی را نشان می‌دهند که هوش‌مصنوعی شروع به تغییر مراقبت‌های بهداشتی کرده و انتظار می‌رود که طی سال‌های آینده این تغییرات به دگرگونی بزرگی ختم شود.

بیش‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها

سه حوزه عمده سرمایه‌گذاری برروی هوش‌مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی

دیجیتالی‌سازی: استفاده از هوش‌مصنوعی یا دیگر ابزارهای دیجیتال برای کاهش هزینه‌های فرآیندهای عملیاتی.

مشارکت: بهبود چگونگی تعامل بیماران و مصرف‌کنندگان با ارائه‌دهندگان، سیستم‌ها و خدمات.

تشخیص‌گرها: توسعه محصولات جدید و خدماتی با استفاده از الگوریتم‌های هوش‌مصنوعی برای ارائه تشخیص‌ها یا راهنمایی به بیمار.

خدمات مراقبت‌های بهداشتی با بیش‌ترین پتانسیل صرفه‌جویی در هزینه‌ها

نمودار زیر، نتایج گزارش Mckinesy را نشان می‌دهد که هوش‌مصنوعی ممکن است در کسب‌وکار سیستم‌ و خدمات مراقبت‌های بهداشتی ارزش بیش‌تری را خلق کند.

پذیرش هوش‌مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی؛ موانع و چالش‌ها

با اینکه پتانسیل کاربردهای هوش‌مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی آشکار و روند سرمایه‌گذاری‌ها نیز در این حوزه روبه‌رشد است؛ اما همچنان چند چالش اساسی برسر راه گسترش پذیرش و پیاده‌سازی این ابزارها وجود دارد.

ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی نیاز دارند که برای استفاده، به الگوریتم‌ها اعتماد کنند. به همین دلیل اغلب آن‌ها می‌خواهند که تایید بالینی آن را ببینند. بسیاری از آن‌ها درمقابل پذیرش ابزارهای هوش‌مصنوعی شکاک هستند تا زمانی‌که حجم زیادی از مدارک نتایج آن را تایید کند.

در طرف بیماران نیز یک بی‌میلی وجود دارد. تقریبا یک‌چهارم آن‌ها تمایل ندارند از خدماتی استفاده کنند که از هوش‌مصنوعی قدرت می‌گیرند. نگرانی آن‌ها از فناوری نشات می‌گیرد. آن‌ها درک کافی از اینکه هوش‌مصنوعی چطور کار می‌کند ندارند و نگرانند که این فناوری ممکن است آن‌ها را درک نکند.

به‌نظر می‌رسد که مقیاس‌پذیری نیز مشکلی دیگر برای پذیرش هوش‌مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی به‌حساب می‌آید. نمونه‌های آزمایشی دریک مقیاس محدود آزمایش‌شده‌اند و ممکن است قابل‌پذیرش در سازمان‌های  بزرگ نباشند. همچنین اینکه راه‌حل‌های پیشرفته هوش‌مصنوعی حداقل در ابتدا برای ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی در مناطق کوچک‌تر و روستایی بسیار پرهزینه خواهد بود.

برای صنعت عظیم سلامت با ذی‌نفعان مختلف، انتظار می‌رود که برای پذیرش و پیاده‌سازی هوش‌مصنوعی، پافشاری بیش‌تری از سوی رهبران کسب‌وکار، بیماران و پزشکان صورت گیرد.

اما متخصصان به نتیجه‌ای که درنهایت پذیرش هوش‌مصنوعی برای این صنعت به‌همراه دارد امیدوارند. مخصوصا برای آینده مراقبت بیمار.

نظرتان را بگویید