H E A L T H I O

Loading

ادامه 8 روند تکنولوژی سلامت

[divider line_type=”Full Width Line” custom_height=””]

 

شماره چهار؛ واقعیت افزوده، مجازی و ترکیبی (AR/VR/MR) در سلامت

توسعه و پیشرفت مبحث واقعیت افزوده، مجازی و ترکیبی خصوصا در صنعت سلامت، موجب پیشرفت و توسعه تکنولوژی سلامت شده‌است.شاید خیلی با این مباحث آشنایی نداشته باشید، دراینجا مقداری به بررسی این مباحث می‌پردازیم.

واقعیت افزوده یا (Augmented Reality)

تکنولوژی واقعیت افزوده، در ساده‌ترین شکل به اضافه کردن امکانات و اطلاعاتی بر روی یک تصویر یا فیلم واقعی از محیط اطراف می‌گویند. مانند اضافه کردن صدا و موزیک به یک تصویر یا یک فیلمیست که از اتاق خود گرفته‌اید. دقیقا مثال آن می‌تواند اضافه کردن موزیک هنگام تدوین یک فیلم سینماییست.

 

واقعیت مجازی یا (Virtual Reality)

این تکنولوژی، ساخت و تولید تصویر یا فیلم توسط کامپیوتراست. به عبارت دیگر، ساخت محیطی توسط کامپیوتر و قرار دادن محیط مجازی در جلوی چشمان کاربربرای تعامل انسان با واقعیت مجازی است که اغلب این تعامل از طریق یک هدست و یک سیستم شبیه به عینک بر روی چشمان اتفاق میفتد.

 

و اما واقعیت ترکیبی یا (Mixed Reality)

این تکنولوژی، ترکیبی از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده است و این کار را با استفاده از قراردادن تصاویر پیچیده واقعیت مجازی در محیط واقعیت افزوده انجام می‌دهد.

اما دنیای فیلم‌های سینمایی و بازی‌های کامپیوتری تنها بازارهای استفاده‌ کننده‌های AR و VR یا MR نیست، بلکه در دنیای سلامت و پزشکی تضمینی برای توسعه این تکنولوژی وجود دارد. این تکنولوژی در سلامت راه‌حل‌های بصری ای ارائه می‌دهد که موجب تحولات بزرگی در صنعت سلامت خواهد شد. این تکنولوژی با ارائه اطلاعات 3D در صحنه‌ها و محیط‌های واقعی ، امکان‌ دسترسی به داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز به جراحان و پزشکان را ایجاد می‌کند. همچنین پزشکان می توانند داده‌های به دست‌آمده در واقعیت افزوده را با آنچه که در دنیای واقعی می بینند مقایسه کنند تا علاوه بر تشخیص بهتر، برنامه‌ریزی مناسبی برای درمان نیز ارائه دهند. صنعت سلامت و بهداشت و درمان، توانایی تبدیل شدن به یکی از زمینه‌های موثر در تکنولوژی AR، VR و MR را دارد.

 

شماره پنج؛ الگوریتم هوش مصنوعی یا (Al) در سلامت

این تکنولوژی یکی از فناوری نوظهور و جدید در سلامت است. دستگاه ها و ماشین‌های هوش مصنوعی که توانایی پردازش اطلاعات را دارند، با بررسی و انطباق این اطلاعات و داده‌ها با الگوهای وارد شده به خود، فرآیند تصمیم گیری را به شیوه ای مشابه آنچه که انسان انجام می دهد، انجام می‌دهد که موجب ایجاد یک بخش کاملا جدید از فناوری‌های نوین و نوآورانه شده است. برنامه های کاربردی AI می تواند سرعت و دقت روند تشخیص را بهبود بخشد. همچنین با تجزیه و تحلیل می‌توانند رویکردها و نتایح اولیه روش‌های درمانی را شناسایی کنند. این درحالیست که از الگوریتم‌های یادگیری ماشین نیز برای بی خطر بودن تعاملات شیمیایی و بیولوژیکی در فرآیند کشف مواد دارویی استفاده می‌کنند و داروهای جدید را به بازار عرضه می کنند.

سازمان سلامت غذا و دارو ایالت آمریکا اخیرا اولین دستگاهی که مبتنی بر الگوریتم هوش مصنوعی برای بهبود فرآیند تشخیص بیماری‌های چشم با بررسی عکس‌های شبکیه بوده‌است را تایید کرده‌است. تصاویر با کیفیت بالا آپلود می شوند و سپس توسط الگوریتم به منظور تشخیص نشانه‌های رتینوپاتی دیابتی مورد بررسی قرار‌ می‌گیرند. این اختلال توسط بخش نرم افزاری دستگاه با صحت 87% و در تشخیص افراد سالم با صحت 90% انجام شده‌است.‌

این تکنولوژی و فناوری‌های دیگر در صورت ترکیب شدن نیز توانایی ایجاد تحولی بزرگ در سلامت را دارند. سیستم های تلفن همراه و سیستم های IOMT و همچنین الگوریتم هوش مصنوعی، اکوسیستمی را می‌توانند تشکیل دهند که در آن بسیار به هم ارتباط دارند.

در استفاده از این تکنولوژی بررسی میزان صحت و خروجی مطلوی بسیار حائز اهمیت است.

 شماره شش؛ چت‌بات‌ها

احتمالا تاکنون فیلم‌های سینمایی‌ای را دیده‌اید که در آن به جای رفتن به سایت هواشناسی برای پیش‌بینی وضعیت هوا، از یک بات درباره آن سوال می‌پرسند که صدای آن در محیط خانه‌شان بدون وجود فیزیکی شنیده می‌شود. این بات‌ها در حال پیشرفت و توسعه هستند که می‌توانند تمامی زندگی انسان‌هارا متحول کنند. البته ساخت انواع روبات‌های سخنگو از دهه‌های پیشین نیز مورد توجه بود اما چیزی که امروزه غول‌های تکنولوژی به دنبال آن هستند بسیار پیچیده‌تر اند.

در صنعت سلامت، استفاده از این تکنولوژی و ساخت بات‌های متنوع برای پاسخ‌دهی مشکلات و سوالات بیماران خصوصا سوالات ابتدایی آنان برای تشخیص زمینه بیماری خود بسیار مورد توجه قرار خواهد‌ گرفت.

چت‌بات‌ها در حال حاضر انقلابی در دنیای کسب‌وکارها ایجاد کرده‌اند و انتظار می‌رود که موجب بخش بزرگی از تحولات دیجیتال در سلامت نیز باشند. هرچند سیستم‌های خودکار نباید جایگزینی برای نظرات حرفه‌ای و تخصصی کارشناسان باشد، چراکه خطرات در سلامت باید جدی‌تر گرفته شوند.