H E A L T H I O

Loading

مدتک، زندگی‌های ما را برای همیشه حفظ می‌کند و بهبود می‌بخشد.

بشر هرگز نتوانسته بود آن‌قدر سالم به اندازه‌ای که ما امروز می‌توانیم زندگی کند. بخش زیادی از این دستاورد به‌لطف فناوری پزشکی پیشرفته(اغلب از طریق استارتاپ‌های مدتک) و دسترسی آسان‌تر به مراقبت‌های پزشکی صورت گرفته است.

حوزه پزشکی از زمان‌های ماقبل تاریخ همواره با ما بوده . در بین‌النهرین باستانی، در آن زمان اصلا تمایزی بین علم و جادو وجود نداشت.

پیشرفت در پزشکی و فناوری مرتبط با سلامت به‌واسطه استارتاپ‌ها به‌جلو رانده می‌شود؛ که مراقبت‌های پزشکی را ارتقا داده‌اند و فرایندهای کنونی را کارآمدتر کرده‌اند.

استارتاپ مِدتک چیست؟

همانطور که از اسمش پیداست؛ یک استارتاپ مدتک روی ساخت دستگاه‌های جدید یا برنامه‌هایی که مشکلات مربوط به سلامتی را حل می‌کنند تمرکز می‌کند. مدتک از درمان‌های شدید تا خود-مراقبتی، برنامه‌های رزرو مراکز پزشکی با نظارت راحت‌تر بیمار و … را شامل می‌شود. طبق مدتک اروپا، فناوری‌های پزشکی به پیشگیری، تشخیص، نظارت، درمان و مراقبت‌ مربوط می‌شود. آن‌ها اغلب از فناوری‌های جدید همچون هوش مصنوعی ویادگیری ماشین استفاده می‌کنند.

سازمان بهداشت جهانی(WHO) فناوری پزشکی را این‌گونه تعریف می‌کند:

یک فناوری سلامت، کاربرد دانش سازمان‌یافته و مهارت‌ها در قالب دستگاه‌ها، داروها، واکسن‌ها، رویه‌ها و سیستم‌هایی است که برای حل یک مشکل سلامت و بهبود کیفیت زندگی‌ها توسعه داده شده‌اند.

بهترین استارتاپ‌های مدتک در اروپا کدام‌اند؟

در زیر لیستی از بهترین استارتاپ‌های مدتک در اروپا گردآوری شده است. این لیست شامل استارتاپ‌هایی می‌شود که یا فناوری جدیدی را توسعه دادند یا فناوری امروزی را برای آسان‌تر کردن فرآیندهای پزشکی به‌کار می‌برند.

استارتاپ‌هایی که ذکر خواهند شد به‌طور عمومی دارای مشخصه‌های ذیل هستند:

 • مدل کسب‌وکار غیرمتعارف
 • محصول یا خدمت در مرحله مقدماتی
 • کمتر از 100 کارمند
 • عمر کم‌تر از 10 سال
 • گردش مالی زیر 50 میلیون دلار

مدتک اروپا گزارش صنعت فناوری پزشکی اروپایی در سال 2018 رامنتشر کرد که در آن‌ آمارهایی را در بخش مدتک ارائه می‌کند. آن‌ها دریافتند که:

 • در سال 2016، 12هزار درخواست ثبت اختراع در اروپا پر شده که 41 درصد آن‌ها از کشورهای اروپایی بوده است.
 • 675 هزار نفر در صنعت مدتک اروپا استخدام شدند. با 27هزار شرکت که 96درصد آن‌ها را بنگاه‌های کوچک و متوسط تشکیل می‌دهند.
 • این بازار110 میلیارد یورو ارزش دارد و بخصوص اینکه بازار دستگاه‌های پزشکی اروپایی با نرخ متوسط 4/4درصد سالانه در طی 9 سال گذشته رشد کرده است.

لیست برترین استارتاپ‌های مدتک اروپایی

براساس کشور، به‌ترتیب حروف الفبا

اتریش

Symptoma

با استفاده از موتور جستجو این استارتاپ، پزشکان می‌توانند علائم، جنسیت و سن بیمار را برای کمک به تشخیص آن‌ها وارد کنند و همچنین اطلاعات پزشکی را درمورد بیماری که آن‌ها ممکن است داشته باشند به‌دست آورند.

تاسیس: 2009

بلاروس

Lung Passport

شرکت برای افراد یک استتوسکوپ(گوشی پزشکی) دیجیتال ارسال می‌کند که با یک برنامه برای کمک به نظارت وضعیت ریه کار می‌کند. بدین‌ترتیب می‌توان دریافت اگرکه آن‌ها یک سرماخوردگی مداوم یا چیزی جدی‌تر همچون یک بیماری مزمن داشته باشند.

تاسیس: 2017

بلژیک

Confo Therapeutics

این شرکت کشف دارو از فناوری‌های پیشرفته خود برای کشف گیرنده جفت‌شونده با پروتئین جی آگونیست‌ها و ساختن برنامه‌های درمانی در نواحی مختلف بیماری استفاده می‌کند.

تاسیس: 2015

بلغارستان

FindMeCure

موتور جستجو FindMeCure به کاربران اجازه جستجو برای حالت‌های پزشکی را می‌دهد تا اطلاعات مناسبی را درمورد آزمایش‌های بالینی پیدا کنند و برای آزمایش‌ها درخواست کنند. آن‌ها امیدوارند که مردم درمورد آزمایش‌های بالینی به‌عنوان یک گزینه برای بیماری از این طریق آموزش ببینند.

قبرس

Booknowmed

گردشگران و افراد محلی می‌توانند از طریق Booknowmed برای پیدا کردن و رزرو کردن درمان‌های دیالز در سراسر دنیا اقدام کنند. استفاده از سیستم‌های خودکار و IT آن‌ها به بیماران برای رزرو قرارهای ملاقات با مراکز درمانی کمک می‌کند.

تاسیس: 2018

جمهوری چک

Blindshell

Blindshell یک تلفن هوشمند برای اختلالات بصری ساخته است که از حرکات لمسی، دستورات صدا و برنامه‌های خصوصی‌شده استفاده می‌کند.

تاسیس: 2014

دانمارک

Liva Healthcare

پلتفرم Liva دنبال کردن( چیزهایی مانند قدم‌ها، خواب یا رژیم غذایی) و مربی‌گری سلامتی شخصی‌سازی‌شده را ارائه می‌کند. مربی و بیمار درمورد چگونگی یافتن بهترین راه برای فائق آمدن بر بیماری‌های مزمن همچون دیابت نوع2 ارتباط برقرار می‌کنند.

تاسیس: 2014

استونی

Optofluid Technologies

این شرکت سنسورهایی را ساخته که می‌توانند به‌صورت زمان واقعی و آنلاین بر کیفیت دیالیز نظارت کنند.

تاسیس: 2012

فنلاند

Oura

با کمک حلقه Oura و برنامه موبایلی که همراه آن است؛ کاربران می‌توانند خواب خود را بهبود ببخشند. این حلقه‌ها از سنسورهایی برای دنبال کردن فعالیت‌های مختلف مانند دمای بدن، حرکات و … استفاده می‌کند.

تاسیس: 2014

فرانسه

DNA Script

DNA Script فناوری آنزیمی در قالب رایگان را برای ساخت دی. اِن، اِی ترکیبی توسعه داده است. این می‌تواند در تحقیقات پزشکی، کشف دارو و … بسط پیدا کند.

تاسیس: 2014

آلمان

Mrisecu

Mecuris به پزشکان عمومی اجازه می‌دهد اورتز و پروتز ازعکس‌های بیمار که برای آن‌ها کاملا مطبق است پرینت 3بعدی بگیرند.

تاسیس: 2016

یونان

Rtsafe

Rtsafe درحال پیشرفته کردن رادیوتراپی با فناوری جدید است که درمان‌های شخصی‌سازی‌شده‌تر و انعطاف‌پذیرتر را ممکن می‌سازد و همچنین خطر بیمار را کاهش می‌دهد. آن‌ها تخصص‌شان را در فیزیک پزشکی با فناوری پرینت 3بعدی به‌کار می‌گیرند.

تاسیس: 2014

مجارستان

Hand in Scan

حتی در شست‌وشوی دست‌ها هم دست به نوآوری زده شده است. با Hand in scan فناوری جدیدی با هدف کمک به کاهش عفونت‌های بیمارستانی درحال ساخت است. آن‌ها این کار را با نظارت عملکرد نطافت دست با استفاده از پردازش تصاویر دیجیتال انجام می‌دهند.

تاسیس: 2012

ایسلند

Medilync

Medilync یک پلتفرم مبتنی بر اَبر با استفاده از هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و بیگ‌دیتا ساخته است. این برای خود-مدیریت آسان‌تر بیماری برای بیماران دیابتی و تسهیل ارتباطات بین پزشکان و بیماران را امکان‌پذیر می‌کند.

تاسیس: 2012

هلند

Aidence

با استفاده از یادگیری عمیق هوش مصنوعی، Aidence به کامپیوترها اجازه می‌دهد عکس‌های پزشکی را تجزیه‌و‌تحلیل و گزارش‌های باجزئیاتی را ارائه کنند.

تاسیس: 2015

نروژ

No Isolation

No isolation ربات‌هایی را ساخته که به کودکان دارای بیماری مزمن اجازه می‌دهد در کارهای مدرسه از خانه مشارکت داشته باشند. آن‌ها همچنین یک دستگاهی ساخته که به افراد مسن، کسانی‌که با فناوری جدید آشنا نیستند؛ این امکان را می‌دهد که آسان‌تر با خویشاوندان، نوه‌های‌شان و … ارتباط برقرار کنند. مقصود ارزبین‌بردن تنهایی است.

تاسیس: 2015

لهستان

Aiocare

محصول آن‌ها یک دستگاه شخصی برای نظارت زمان واقعی و درمان بیماری‌های مرتبط با ریه است. اسپیرومتر قابل حمل آن‌ها به یک اَپ گوشی هوشمند متصل می‌شود.

تاسیس: 2015

پرتقال

Elise

Elise اطلاعاتی درمورد آزمایش‌های ژنتیک گردآوری و یک پلتفرم متمرکز ارائه می‌کند که پزشکان می‌تئوانند از Elise برای پیدا کردن آزمایش‌ صحیح ژنتیک برای نیازهای‌شان، مدارک مرتبط/ فرم‌های قانونی و دیگر اطلاعات استفاده کنند.

تاسیس:2013

ایرلند

Atlantic Therapeutics

این شرکت یک تمرین‌دهنده غیرتهاجمی کف لگن ساخته که عضلات کف لگن را قوی و اعصاب را تنظیم می‌کند. این می‌تواند برای درمان اختلالات مختلف یا اختلال در عملکرد در نواحی مختلف لگن استفاده شود.

ایتالیا

Patch AI

Patch یک دستیار بصری است که در آزمایش‌های بالینی برای کمک به جمع‌آوری داده در زمان واقعی کمک می‌کند. این پلتفرم با بیمار با تقلید گفت‌و‌گوی انسان تعامل دارد. این استارتاپ همچنین عملکرد آزمایش بالینی را ارزیابی می‌کند.

تاسیس: 2018

لتونی

Ardora

Ardora یک دستیار دیجیتالی در مراحل ابتدایی برای بیماران روانی است. آن‌ها از الگوریتم‌های هوش مصنوعی روی الگوهای صوتی برای دنبال کردن شاخص‌های مراقبتی مختلف برای کاهش ساعت‌های مراقبت و آرام کردن استرس برای گیرندگان مراقبت غیررسمی است.

تاسیس: 2019

لیتوانی

Brolis Semiconductors

Brolis فناوری سنسورهای پزشکی و نیمه‌رساناهایی را می‌سازد که نظارت زمان واقعی و تجزیه‌و‌تحلیل‌های بهتری را ممکن می‌سازد.

تاسیس: 2011

رومانی

Airify

با فناوری پوشیدنی‌شان، یکی از کارهایی که می‌توانند انجام دهند؛ اندازه‌گیری آلودگی هوا هم داخل و هم درخارج محیط است. ر کنار استفاده از الگوریتم‌هایی برای تجزیه‌و‌تحلیل کیفیت هوا، آن‌ها همچنین پیشنهادهایی را برای تنفس بهتر ارائه می‌کنند.

تاسیس: 2016

روسیه

Doc+

Doc+ خدمات پزشکی درخواستی ارائه می‌کند. به‌عنوان مثال: تماس و حضور مستقیم پزشک در خانه، مشاوره‌های آنلاین، خدمات ثبت سلامتی و …

تاسیس: 2015

صربستان

ECG For Everyone

این شرکت یک دستگاهی ساخته‌که سیگنال‌های زیست‌پزشکی را به داده تبدیل می‌کند تا یک گوشی هوشمند با استفاده از یک اَپ آن را پردازش کند. سپس گوشی هوشمند اطلاعات را به‌شکل بصری نمایش می‌دهد.

تاسیس: 2016

اسلوونی

Doctrina

Doctrina ویدئوهای آموزشی کوتاه را از شرکت‌های داروسازی برای متخصصان پزشکی به‌اشتراک می‌گذارد تا مشاهده کنند. بنابراین آن‌ها می‌توانند دارو و اطلاعات صحیح را به بیماران ارائه دهند.

تاسیس: 2013

اسپانیا

Mediktor

افراد می‌توانند علائم‌شان و پاسخ‌های چندگزینه‌ای که توسط پلتفرم پرسیده می‌شود را وارد کنند؛ سپس Mediktor بیماری‌های ممکن و سطح اظطراری بودن را محاسبه می‌کند. از طریق این پلتفرم همچنین امکان چت با متخصصان پزشکی نیز وجود دارد.

تاسیس: 2011

سوئد

Coala Life

استارتاپ Coala به افراد اجازه می‌دهد ضربان قلب و ECG را تجزیه‌و‌تجلیل کنند. این اطلاعات روی برنامه مکمل نمایش داده می‌شود. این می‌تواند برای تشخیص بیماری‌های قلبی و درمان زودهنگام آن‌ها استفاده شود.

تاسیس: 2014

سوئیس

Ava

بانوان می‌توانند برای دنبال کردن سیکل‌شان از دستبند Ava استفاده کنند. با استفاده از برنامه Ava بانوان می‌توانند پیش‌بینی کنند چه روزهایی مستعدترند و تغییرات هورمون‌ها و تخمک‌گذاری را دنبال کنند که می‌تواند به نمایش مشکلات سلامتی کمک کنند.

تاسیس: 2014

ترکیه

Virasoft

نرم‌افزار Virasoft فرایندهای پاتالوژی دیجیتال را ارتقا می‌بخشد که می‌تواند برای تشخیص بالینی تجزیه‌وتحلیل شود.

تاسیس: 2015

اوکراین

Bookimed

Bookimed یک مرکز پزشکی تجمیع‌کننده، با پلتفرمی شامل 320 تا از برترین بیمارستان‌ها در سطح جهان است. کلینیک‌ها براساس درمان‌هایی که ارائه می‌کنند مرتب شده‌اند. هدف آن‌ها ارائه راه‌حل‌های پزشکی مختلف است که توسط بازبینی‌های بیماران تایید می‌شود. آن‌ها یک محرک اصلی در گردشگری پزشکی هستند.

بریتانیا

Cognenica

Congenica یک پلتفرم حمایت از تشخیص ارائه می‌کند. این پلتفرم به متخصصان پزشکی اجازه می‌دهد تا ژنوم ‌ها را بادقت بالا تجزیه و تحلیل کنند.

تاسیس: 2013

جمع‌بندی

همانطورکه مشاهده کردیم استارتاپ‌های مدتک اروپایی می‌توانند نوآوری‌های بزرگی را ایجاد کنند. آن‌ها اغلب از هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و بیگ‌دیتا بهره می‌برند و معمولا در قالب 3 عملکرد کلیدی خدمت می‌کنند:

 • آسان کردن ارتباط با مراکز پزشکی یا متخصصان برای بیماران
 • ساخت فناوری جدید که برای تحقیقات پزشکی، کمک به کشف دارو یا ساخت رویه‌های پزشکی بهتر مورد نیاز است.
 • کمک به نظارت و تشخیص بیماران، درطول یک یا بیشتر از 3 مرحله بیماری: پیش‌از درمان- درطول درمان یا پس‌از درمان

استارتاپ‌های مدتک اغلب این 3 عملکرد را با استفاده از دستگاه‌های جدید، اَپ‌ها، برنامه‌ها یا الگوریتم‌های کامپیوتری به‌نمایش می‌گذارند.

در سال 2018  سازمان بهداشت جهانی یک برنامه‌ای درباره تحقیق در پاتوژن درمورد بیماری نوظهوری به‌اسم Diease X منتشر کرد. بیماری اِکس درحال‌حاضر یک بیماری ناشناخته کشنده است؛ به‌طوری‌ که دانشمندان حتی انتظار ندارند  درمقابل آن به پیروزی دست پیدا کنند.

کنارآمدن با اپیدمی پس‌ازآن سخت خواهد بود؛ زیرا چاره‌جویی مناسبی برای آن نشده است. به‌عنوان مثال: این بیماری ممکن است درمقابل آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم باشد. همانطورکه استفاده ما از آنتی‌بیوتیک‌ها افزایش پیدا می‌کند؛ شانس یک جهش که درمقابل آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم است نیز افزایش پیدا می‌کند.

مدتک یک نقش مهمی را در سازگاری با چنین تهدیداتی چنانچه رخ بدهد بازی خواهد کرد. اروپا، به‌لطف بخش استارتاپی‌اش می‌تواند در موقعیت منحصربه‌فردی برای کمک به سروکله‌زدن با چنین بیماری‌هایی باشد.