H E A L T H I O

Loading

معرفی شتابدهنده های حوزه سلامت و حوزه فعالیت آن‌ها

نخستین باری که نام شتابدهنده را شنیدید چه چیزی به ذهن‌تان آمد؟ اگر تا قبل از آن با علم فیزیک کمی آشنا بودید، احتمالا دستگاه­‌های عظیمی را بیاد می‌آوردید که کار­شان شتاب دادن به ذرات باردار است. در فضای کارآفرینی و استارتاپی هم چنین نامی با کارکردی مشابه وجود دارد، البته با این تفاوت که این مجموعه­‌ها تیم­‌ها و ایده‌­های خلاق و پرپتانسیل را شتابدهی و رشد آن‌ها را در محدوده زمانی معمولا 3 تا 6 ماهه تسهیل می‌کنند. اما باتوجه به آنچه در صنعت سلامت رخ می‌دهد؛ این زمان برای رساندن یک کسب‌وکار تازه‌شکل‌گرفته به یک استارتاپ آماده ورود به بازار کافی نیست. چراکه چرخه فروش در سیستم سلامت می‌تواند بسیار طولانی‌تر از صنایع و حوزه‌های دیگر باشد. به همین خاطر شتابدهنده های حوزه سلامت زمان طولانی‌تری را میزبان استارتاپ‌های سلامت هستند. به عنوان مثال، در شتابدهنده پرتقال که یک شتابدهنده حوزه سلامت است و در حوزه‌های مرتبط با علوم زیستی فالیت دارد، دوره شتابدهی 11 ماه است. به‌طور کلی، راه اندازی کسب و کار در حوزه‌های مرتبط با علوم زیستی، دارو و تجهیزات پزشکی نسبت به سلامت الکترونیک، پیچیدگی‌ها و پروسه‌های طولانی‌تری دارد و کار برای کارآفرینانی که در این حوزه‌ها فعالیت می‌کنند مشکل‌تر است.

برای آشنایی کامل با تعریف، نحوه فعالیت، زمان ورود و معیارهایی که می‌توانید برای بررسی یک شتابدهنده حوزه سلامت از آن استفاده کنید، مقاله راهنمای جامع شتابدهنده سلامت برای استارتاپ‌ها را مطالعه کنید.

شتابدهنده سلامت یا شتابدهنده حوزه سلامت چیست؟

شتابدهنده سلامت یا شتابدهنده‌ حوزه سلامت برنامه‌ای است که شرایط لازم برای رشد استارتاپ‌های حوزه سلامت را گردهم آورده و فضای رشد را متناسب با نیاز این استارتاپ‌ها طراحی می‌کند. یکی از این شرایط، ارتباط با ذی‌نفعان مختلف در سیستم سلامت است که حضور این ذی‌نفعان در تمامی مراحل، از خلق ایده، مشاوره، آموزش تا فروش و رشد استارتاپ‌ها، بسیار حائز اهمیت است. خدمات رایجی که معمولا شتابدهنده‌ها به تیم‌های استارتاپی ارائه می‌دهند شامل سرمایه‌گذاری بذری (بذرمایه)، فضای کار اداری، مشاوره، منتورینگ، آموزش و شبکه‌سازی می شود.

اما شتابدهنده‌ های حوزه سلامت آفرهای بیشتری را به استارتاپ‌های سلامت ارائه می‌دهند که مانند مدت زمان شتابدهی، با توجه به ایده و حوزه فعالیت متفاوت است. به عنوان مثال یک استارتاپ که ایده‌اش تولید یک گجت پزشکی برای پایش علائم حیاتی است را درنظر بگیرید. بخش قابل‌توجهی از این پروژه را الکترونیک تشکیل می‌دهد. انجام فرایندهای الکترونیک از طراحی برد گرفته تا جای‌گذاری سنسورهای مختلف، زیرساخت‌های خود را نیاز دارد و باید در آزمایشگاه‌های الکترونیک انجام شود. یا دوره شتابدهی برای استارتاپ‌ها در حوزه‌های مرتبط با علوم زیستی، شامل مراحل تکمیل مطالعات آزمایشگاهی، تامین امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی، تامین و واردات مواد اولیه مورد نیاز، حمایت‌های مربوط به تولید نمونه‌های اولیه، مدیریت و هدایت فاز تست‌های حیوانی و انسانی و …  است. معمولا یک شتابدهنده‌ حوزه سلامت، منابع، امکانات و شبکه‌های خود را به‌نحوی برنامه‌ریزی می‌کند تا تمام نیازهای استارتاپ‌ها در حوزه‌های موردپذیرش‌شان را برطرف کنند.

شتابدهنده‌ های حوزه سلامت معمولا لیست کاملی از خدماتی که ارائه می‌دهند یا بسترهایی که فراهم می‌کنند را در سایت خود قرار می‌دهند.

در این مقاله 11 شتابدهنده معرفی می‌شوند که به‌طور تخصصی در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند. این لیست شامل، شتابدهنده حوزه سلامت الکترونیک ، شتابدهنده حوزه بیوتکنولوژی ، شتابدهنده حوزه تجهیزات پزشکی و سایر شتابدهنده‌های تخصصی در حوزه سلامت است. اگر به اطلاعات بیشتری درمورد هرکدام نیاز دارید، می‌توانید به سایت شتابدهنده مراجعه کنید.

استارتاپ-استودیو-هلثیو

هلثیو، استارتاپ استودیو تخصصی سلامت

هلثیو اولین استارتاپ استودیو تخصصی حوزه سلامت است که در سال 97 آغاز به کار کرده و به‌طور تخصصی در زمینه توسعه و راه اندازی کسب‌ و‌ کار‌های حوزه سلامت فعالیت می‌کند. با توجه به ماهیت استودیو و تفاوت آن با سایر شتابدهنده‌ های حوزه سلامت، هلثیو در مراحل ایده‌پردازی، تیم‌سازی، توسعه محصول و بازار، سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه، نیاز کارآفرینان و تیم‌های خلاق و مستعد را پاسخ می‌دهد. هلثیو برروی حوزه‌های بیوتکنولوژی، سلامت الکترونیک و تجهیزات پزشکی متمرکز است. استارتاپ‌های سلامت موفق درزمینه گردشگری سلامت (مدوا) و سلامت بانوان (دروا) ساخت استارتاپ استودیو هلثیو هستند.

آدرس سایت هلثیو: www.healthio.ir

پرتفو استارتاپ استودیو هلثیو

Medova: ارائه خدمات گردشگری پزشکی به بیماران بین‌المللی

Durva: اپلیکیشن دستیار هوشمند سلامت بانوان

HodHod-Salamat: تشخیص وضعیت اعضای مختلف بدن از روی عنبیه به کمک علم پردازش تصویر

Smartest: کیت‌های هوشمند خانگی تست ادرار

Bandomed: طراحی و تولید اورتزهای ترموفرم

مدیرعامل: بهزاد سیفی

آدرس: تهران

شتابدهنده اسپین

شتابدهنده اسپین، شتابدهنده تجهیزات پزشکی

شتابدهنده تجهیزات پزشکی اسپین با هدف توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های حوزه زیست فناوری در سال 98 تاسیس و توسط یک شرکت تولیدکننده تجهیزات پزشکی و سلامت راه اندازی شده است. این شتابدهنده در زمینه تولید تجهیزات اتوکلاو پلاسما، سیستم‌های استریلیزاسیون و اسپکتروفتومتر، امکانات و زیرساخت‌های لازم برای تسهیل فرآیند تولید را فراهم و سایر امکانات مورد نیاز را در اختیار شرکت‌های نوپا قرار می‌دهد.

 

 

شتابدهنده هوشمند سلامت

شتابدهنده هوشمند سلامت

شتابدهنده سلامت هوشمند یک شتابدهنده حوزه سلامت است که دربه‌طور تخصصی در حوزه‌های تغذیه، سلامت روان، دستیار مجازی، مدیریت و نظارت بر زندگی، تصویر‌برداری پزشکی و تشخیصی، داده‌های بیمار و تجزیه و تحلیل ریسک، پوشیدنی‌ها و اینترنت اشیا در حوزه سلامت، مراقبت‌های درمانی و مدیریت بیمارستان، اتاق اورژانس و جراحی، روباتیک پزشکی، بازی‌ها و گردشگری سلامت فعالیت می‌کند.

http://medicalator.life :آدرس سایت شتابدهنده سلامت هوشمند

پرتفو شتابدهنده سلامت هوشمند

SkinUp: نرم افزار تشخیص بیماری‌­های پوست و مو

Visiti: پلتفرم تله­‌مدیسین

Brandinvest: سرمایه­‌گذاری برندینگ برای کسب­‌و­کارهای نوپا

Vivid: پلتفرم آموزش سلامت

Foodisho: پلتفرم حوزه تغذیه

Saba Arna: زیست فناوری یاخته صبا آرنا

سلام نوپا: پایگاه خبری و تحلیلی استارتاپ­‌ها

My One: اولین استارتاپ Agritech

Freshi Food: پلتفرم غذای سلامت

TOOOTTEB: تحقیق و توسعه طبیعت

A&A: سلامت روان

 

مدیر­عامل : حمید صرافها

آدرس : قزوین

شتابدهنده سلامت الکترونیک کارا

شتابدهنده سلامت کارا ، شتابدهنده حوزه سلامت الکترونیک 

شتابدهنده سلامت الکترونیک کارا (Karaehealth)، اولین شتابدهنده حوزه سلامت الکترونیک است که برای فعالیت تخصصی دراین حوزه در اواخر سال 96 راه‌اندازی شده و در کارخانه نوآوری، بزرگ‌ترین مرکز شتابدهی در خاورمیانه و شمال آفریقا مستقر است. زمینه‌های فعالیت کارا، تمام زیرشاخه‌های حوزه بهداشت و سلامت ازجمله خدمات و محصولات دارویی، تجهیزات پزشکی، تناسب اندام، گیاهان دارویی و طب سنتی، محیط زیست، گردشگری سلامت، سلامت روان و سایر ایده‌های خلاقانه مرتبط به حوزه سلامت و بهداشت را دربر می‌گیرد.

 آدرس سایت شتابدهنده کارا : http://karaehealth.com

پرتقو کارا

Fit Shape: ارائه راهکارهای هوشمند برای سبک زندگی سالم، با هدف مقابله با بیماری­‌های واگیر و تناسب اندام

Dano: تصمیم­‌گیری در مورد سلامتی بر پایه اطلاعات ژنتیکی

Maxa: پلتفرمی برای رشد و مدیریت کسب‌­و­کار

هلیکس: دستیار هوشمند سلامتی

زین: برگزار­کننده تور­های بوم‌­گردی و طبیعت­‌گردی، عرضه و فروش محصولات ارگانیک و صنایع دستی در جهت ارتقا سلامت جسم و روان

Aveed: آموزش پزشکی

Life & Me: بهبود پزشکی فرد محور به کمک داده‌­های ژنتیکی

Wellino: ایجاد یک بستر الکترونیک برای سهولت دسترسی به خدمات درمانی

Pharmaphore: ابزاری در حوزه‌ی دارو و سلامت که خدماتی مانند پیش­‌بینی کمبود دارویی، بازاریابی و مارکتینگ داروها و تسریع و هماهنگی­‌های بین بازیگران این حوزه را ارائه می‌دهد.

مانیار: یک شبکه اجتماعی مالی

زیک: بستری برای سامان دهی و شخصی سازی اطلاعات برحسب محصولات غذایی براساس نیازها و‌ محدودیت‌های تغذیه‌ای فرد و مقایسه‌ی سریع و آسان محصولات با یکدیگر

مدیرعامل: اکبر عبدالهی اصل

آدرس : تهران

شتابدهنده تخصصی سلامت سکو

شتابدهنده سکو ، شتابدهنده حوزه سلامت دیجیتال ، تجهیزات پزشکی و زیست فناوری

سکو یک شتابدهنده تخصصی حوزه سلامت با محوریت سالمند و کودک است که در سال 98 تاسیس شده است. روش کار شتابدهنده سکو، شتابدهی مبتنی‌بر کوچینگ است.

آدرس سایت شتابدهنده سکو : sakooaccelerator.com

مدیرعامل: محمد حسین ربیعی

آدرس: تهران

شتابدهنده هلثینو

شتابدهنده هلثینو ، اولین شتابدهنده تخصصی سلامت دیجیتال دانشگاهی کشور

شتابدهنده تخصصی سلامت دیجیتال هلثینو، اولین شتابدهنده سلامت دیجیتال دانشگاهی است که از اردیبهشت 98 در دانشگاه علوم پزشکی ایران تاسیس شده است. هلثینو تاکنون استارتاپ‌هایی با موضوعاتی چون سلامت بانوان، بهبود زندگی توان‌یابان، تولید محتوای معتبر پزشکی، مدیای پزشکی و … پذیرش کرده است.

آدرس سایت شتابدهنده هلثینو : healthinnoacc.iums.ac.ir

مدیرعامل: امید پورنیک

آدرس: تهران

 

شتابدهنده سلامت الکترونیک متاسل

شتابدهنده متاسل ، شتابدهنده حوزه سلامت الکترونیک

شتابدهنده سلامت الکترونیک متاسل اولین مرکز نوآوری و شتابدهنده حوزه سلامت الکترونیکی در شرق کشور است که وابسته به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می‌باشد. شتابدهنده متاسل در حوزه‌های خدمات و محصولات آموزشی و پیشگیرانه حوزه سلامت، تشخیصی و درمانی، دارویی (طب جدید و سنتی)، آرایشی، بهداشتی و مواد غذایی، محصولات و خدمات مراقبتی، پرستاری و بالینی، خدمات و محصولات مرتبط به مهندسی تجهیزات پزشکی، مهندسی منابع فیزیکی و عمرانی درحوزه سلامت، گردشگری سلامت و دیگر خدمات و محصولات مرتبط با IT سلامت فعال است. قبل از دوره 4 ماهه شتابدهی، متاسل برنامه‌ای رایگان 2 ماه برای کسب آمادگی تیم‌ها بنام دوره کشف ترتیب می‌دهد. این دوره به استارتاپ‌های سلامت کمک می‌کند تا به درک درستی از فرآیندهای خود برسند و مسیر رسیدن به سرمایه‌گذار را آغاز کنند. ورودی‌های شتابدهنده متاسل از بین خروجی‌های دوره کشف انتخاب می‌شوند.

آدرس سایت شتابدهنده متاسل : metacell.ir

مدیرعامل: دانیال اعلمی دوست

آدرس: مشهد

شتابدهنده پرتقال

شتابدهنده پرتقال، شتابدهنده حوزه‌ بیوتکنولوژی ، نانوتکنولوژی و علوم زیستی

شتابدهنده پرتقال یک شتابدهنده تخصصی دیگر درحوزه سلامت است. زیست فناوری، نانوفناوری و علوم زیستی به صورت خاص تجهیزات پزشکی، فناوری‌های درمانی، محصولات دارویی و کشاورزی زیستی، حوزه‌های کلیدی فناورانه شتابدهنده پرتقال را تشکیل می‌دهند. برنامه کامل شتابدهی شتابدهنده پرتقال به صورت زیر است:

برنامه شتابدهی شتابدهنده پرتقال

آدرس سایت شتابدهنده پرتقال : Porteghal.org

پرتفو شتابدهنده پرتقال

BIOPATCH: زخم‌پوش‌های پلیمری

dara: پانسمان‌های هیدروپلیمری

Osteo Gen: ساخت استخوان مصنوعی

BLOOCKAGE: پودر بندآورنده

PAK THERAPEUTICS: سامانه دارورسانی ترکیبی ضدسرطان

IMMUNABL: مکمل‌های تقویت کننده سیستم ایمنی

Generva: ساخت عصب مصنوعی

Shrimed: کیتین، کیتوسان، گلوکوزامین و نمک‌های دارویی

Amadge: حامل‌های دارویی هدفمند ضدسرطان

مدیرعامل: –

آدرس: تهران

شتابدهنده پرسیس ژن

شتابدهنده پرسیس ژن ، شتابدهنده حوزه بیوتکنولوژی و سلول‌های بنیادی

شتابدهنده پرسیس ژن با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان شتابدهنده زیست فناوری پزشکی کشور یا شتابدهنده بیوتکنولوژی در سال ۱۳۹۵ آغاز به کار کرد. زمینه فعالیت این شتابدهنده تخصصی حوزه سلامت، زیست‌فناوری دارویی و پزشکی، محصولات مشتق از پلاسما، سرم‌های درمانی، واکسن‌های انسانی و دامی، داروهای گیاهی، دارو با منشاء طبیعی و طب نوساختی (سلول های بنیادی) می‌باشد. شتابدهنده پرسیس ژن جزء آن دسته از شتابدهنده های حوزه سلامت است که ارتباط نزدیکی با صنعت و بازار دارد و می‌توان گفت به نوعی استارتاپ‌های این شتابدهنده کار سختی برای ورود و فروش در بازار پیش‌روی ندارند.

آدرس سایت شتابدهنده پرسیس ژن : persisgen.com

پرتفو پرسیس‌ ژن

سپهر دارو فرجام: کیتهای تشخیصی و داروهای نوترکیب
پروتئین نوترکیب طاها: انتقال فناوری برای تولید کامل دستگاه‌های سنجش قند (گلوکومتر)، کلسترول و تری گلیسیرید
رادین زیست فناور: تولید سلول های تولیدکننده آنتی بادی مونوکلونال
پروتئین فناور پروه: تولید و توزیع فرآورده های زیست پزشکی،  تهیه و تولید فرآورده‌های زیستی غیرپزشکی، تولید کیت‌های تشخیصی (بیوشیمیایی)
نویان بیوفارما
نوین دارو: تولیدکننده چسب زیستی دامی
آرتین ژن تجهیز: تامین کیت، مواد مصرفی و دستگاه‌های تخصصی
آرناژن: تامین وسایل و دستگاه های آزمایشگاهی با برندهای معتبر جهانی در زمینه های علوم زیستی ، بیوتکنولوژی ، شیمی ، داروسازی ، مولکولی ، ژنتیک ، تشخیص طبی و تحقیقاتی
مدواک بیوفارما
BioCeo
مدیرعامل: امیرحسین کارآگاه
آدرس: تهران

شتابدهنده لاکتوژن

شتابدهنده لاکتوژن ، شتابدهنده حوزه بیوتکنولوژی

شتابدهنده لاکتوژن، اولین شتابدهنده تخصصی بیوتکنولوژی در ایران است که از ابتدای سال 97 تاسیس شده و به‌طور در حوزه‌های پروبیوتیک، زیست‌فناوری میکروبی و زیست‌فناوری غذایی فعالیت می‌کند. دوره پیش‌شتابدهی در شتابدهنده بیوتکنولوژی لاکتوژن 6 تا 8 ماه است. دراین مرحله باید در مقیاس آزمایشگاهی با دید صنعتی محصول تولید شود. استارتاپ‌هایی که با موفقیت از این مرحله می‌گذرند، وارد دوره شتابدهی می‌شوند که 16 تا 18 ماه به‌طول می‌انجامد و باید تیم‌ها دراین مدت درمقیاس نیمه‌صنعتی با دیدصنعتی محصول خود را تولید کنند.

آدرس شتابدهنده لاکتوژن : lactogene.com

مدیرعامل:

آدرس: تهران

شتابدهنده سیناپس

شتابدهنده سیناپس ، اولین شتابدهنده محصولات تسخیصی و آزمایشگاهی (IVD)

شتابدهنده فناوری‌محور سیناپس، اولین شتابدهنده محصولات تشخیصی و آزمایشگاهی (IVD) در ایران است که در سال 97 آغازبه کار کرده است.

آدرس سایت شتابدهنده سیناپس : synapseplus.ir

پرتفو سیناپس

آپتاسیس: طراحی دستگاه و کیت‌های ایمونوآنالایزر بسته تک تستی

آپتاسیس: پلتفرم های بسته ایمونواسی بر پایه کمی لومینسنس

اینولایف: مرکز خدمات پزشکی شخصی

پیشتازسل: تولید کیت های استخراج مشتقات پلاسما

اینووا تست: توسعه و تکمیل محصولات ایمونواسی بر پایه الیزا

سیگنال: طراحی و تولید Poly HRP

ژنودیپ: غربالگری سرطان با استفاده از هوش مصنوعی

 

جمع‌بندی

درنهایت کار شتابدهنده‌ها این است که به استارتاپ‌ها کمک کنند محصولی آماده ورود به بازار تولید کنند. استارتاپ‌ها ممکن است از دوره پیش‌شتابدهی با شتابدهنده‌ها سروکار داشته باشند و همکاری آن‌ها تا دوره پساشتابدهی ادامه پیدا کند. علی‌رغم امکان وجود انتظاری یکسان از شتابدهنده‌ها، واقعیت این است که تمام آن‌ها یک کار را انجام نمی‌دهند. بنابراین، همانگونه که شتابدهنده‌ها استارتاپ‌ها را از فیلترهای مختلف می‌گذرانند، استارتاپ‌ها نیز باید برای انتخاب شتابدهنده دقت کافی را  به خرج دهند. هریک از شتابدهنده‌ها به نحوی مزیت رقابتی ایجاد کرده‌اند. به عنوان مثال، هلثیو براساس مدل استودیو کار می‌کند و از مرحله تعیین مشکل وارد فرایند راه اندازی استارتاپ می‌شود. اگر اطلاعات کافی درباره مدل استودیو و کارکرد آن ندارید، مقاله استارتاپ استودیو چیست و چه تفاوتی با شتابدهنده دارد را مطالعه کنید. یا شتابدهنده‌ های حوزه سلامت که وابسته به مراکز آموزش عالی هستند و از پشتوانه‌های علمی در آن مراکز قدرت می‌گیرند. یکی از مزایی رقابتی دیگر حوزه فعالیت شتابدهنده های سلامت است که اگر تخصص کافی درمورد حوزه‌های موردپذیرش وجود داشته باشد، شاخص غربال‌گری خوبی برای استارتاپ‌های سلامت محسوب می‌شود. ما در یک مقاله دیگر، به بررسی معیارهای دیگری که به استارتاپ‌ها در انتخاب یک شتابدهنده سلامت کمک می‌کند پرداختیم.

دراین مقاله، 11 شتابدهنده تخصصی معرفی شد که در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند. این لیست شامل شتابدهنده تجهیزات پزشکی ، شتابدهنده سلامت الکترونیک و شتابدهنده بیوتکنولوژی و علوم زیستی مرنبط بود. برای هرکدام معرفی کوتاه و حوزه‌های فعالیت ارائه شد و می‌توانید برای اطلاعات بیشتر به سایت شتابدهنده‌ها مراجعه کنید. همچنین اگر شتابدهنده‌های دیگری را می‌شناسید که می‌تواند در لیست شتابدهنده های حوزه سلامت قرار بگیرد، در قسمت نظرات برای ما بنویسید.