H E A L T H I O

Loading

اگر قوانین تحلیل تکنیکال را بشناسید به‌عنوان مثال در بازار ارزهای رمزنگاری‌شده، خوب می‌دانید که در اکثر مواقع با دنبال کردن حرکت کندل‌ها، تغییرات معنی‌دار حجم بازار و سایر اندیکاتورها می‌توان حرکت بعدی بازار به‌طور مشخص قیمت را تا سطوح خوبی از دقت پیش‌بینی کرد. این موضوع بسیار حائز اهمیت است زیرا شما می‌توانید برای حرکت بعدی‌تان زیرکانه‌تر تصمیم بگیرید. انگار از آینده با خبر هستید!

استارتاپ‌های حوزه سلامت با مطالعه و دنبال کردن روند‌ها، آنالیز‌ها و سیگنال‌های بازار که نشان از اولویت‌ها و نیازهای سلامت انسان دارد می‌توانند خود را در مسیر رو‌به جلو قرار دهند و محصول خود را طبق سرنخ‌ها طراحی کنند.

هرچه بیماری‌ها گسترش پیدا کند، پیچیدگی صنعت سلامت نیز افزایش می‌یابد و نیاز به نوآوری بیشتر احساس می‌شود.

در گزارش پیش‌رو الگوی سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته توسط غول‌های این صنعت و همچنین پراکندگی مناطق جغرافیایی را در سه ماه نخست 2019 بررسی می‌کنیم. در نوشته‌های بعدی معامله‌ها و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در همین محدوده زمانی را در 11 حوزه باز خواهیم کرد.

از سال 2010 تاکنون میزان سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت نوآوری‌های سلامت به 58/3 میلیارد دلار رسیده است و هر ساله شرکت‌های جدیدی از گوش‌و‌کنار دنیا، هر کدام با دستاورد تازه‌ای که موجب ارتقای سلامتی انسان می‌شود ظهور می‌کند.

به‌منظور دنبال کردن حجم سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته و تفکیک موثرتر، شرکت‌ها در این گزارش بر اساس شش معیار طبقه‌بندی شده‌اند.

1- بلندپروازی‌های سلامت: تاثیری که شرکت در دراز‌مدت روی جهان خواهد گذاشت.

مانند: دسترسی به مراقبت‌ها، به‌حداقل رساندن هزینه‌ها

2- عملکرد: فعالیت اصلی یا ارزش پیش‌برنده شرکت

مانند: بهزیستی، تحقیق

3- تخصص: شاخه‌ای از پزشکی یا بیماری که شرکت در آن فعالیت می‌کند.

مانند: سرطان‌شناسی (انکولوژی)، پزشکی قلب (کاردیولوژی)

4- کاربر نهایی: سازمان یا فردی که از ارزش شرکت به سود می‌رسد.

مانند: بیمار، ارائه‌دهنده مراقبت‌ها

5- فناوری: مکانیسم انتقال ارزش شرکت

مانند: یادگیری ماشین، رباتیک

6- کاربرد: موارد استفاده از فناوری‌های شرکت

مانند: تشخیص‌ها، صورت‌حساب‌ها

طیف سرمایه‌گذاری

در این گزارش هر شرکت بر اساس 10 عملکرد یا ارزش پیش‌برنده مرتب شده‌است. این استراتژی بهتری از وسعت سرمایه‌گذاری‌ها همچنین سلامت کلی بازار به ما می‌دهد. به جدول زیر نگاه کنید.

معمولا توانمند‌سازی بیمار به‌عنوان عملکردی که بیشترین سرمایه‌گذاری‌ها را به‌خود جذب می‌کند در بالای این لیست دیده می‌شود؛ اما در سه ماه نخست 2019 با افزایش 93% جریان سرمایه‌گزاری‌ها به‌سمت بیمه در مقایسه با سه ماه نخست 2018 به‌دلیل فعالیت‌های clover health، هم‌اکنون این جایگاه مطلق به بیمه است . فقط دو معامله در حوزه آموزش و محتوا صورت گرفته که کمتر از 0/1% درصد از کل سرمایه‌گذاری‌ها در این سه ماه را شامل می‌شود. همچنین با جذب 100 میلیون دلار شرکت Him حجم سرمایه‌گزاری‌های صورت گرفته در بخش بهزیستی به 420/6 میلیون دلار رسیده که 15% از مجموع سرمایه‌گذاری‌ها در کوارتر اول  2019 را به این عملکرد اختصاص می‌دهد.

سرمایه‌گزاری

اگر چه هم در تعداد معاملات و هم در حجم سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در سه ماه نخست 2019، به‌ترتیب کاهش 37 و 3/7 درصدی را با مقایسه با کوارتر اول 2018 شاهد هستیم؛ اما اندازه متوسط معامله‌ها جهش 79% به خود دیده است. اگر کیفیت را به‌عنوان اولویت در نظر بگیریم‌، این آمارها را می‌توان نشانه‌های بلوغ بازار درنظر گرفت. با اینکه  این داده‌ها حاصل فعالیت سه ماه نخست بازار نوآوری در صنعت سلامت است و تا پایان امسال ممکن است دستخوش تغییرات زیادی شود.

 ۱۷% از مجموع سرمایه جذب شده در کوارتر اول ۲۰۱۹ متعلق به Clover Health است. سهمی که پس از راندی ۶۰۰ میلیون دلاری در کوارتر دوم ۲۰۱۷ دیگر تکرار نشده بود. به‌طوری که 3 شرکت در سه ماه نخست 2018 روی هم توانسته بودند به این درصد برسند.

 معامله Clover Health همچنین برای جبران ۲۳% مجموع سرمایه جذب شده، تکانی هم به عملکرد بیمه تنها با ۴ درصد از حجم معامله داد.

 با اینکه مجموع سرمایه‌گذاری‌ها در سه ماه نخست ۲۰۱۹ کمی افت داشته؛ اما معاملات ثبت شده تنوع وسیعی از سرمایه گذاری‌ها را نشان می‌دهد. در 10 معامله بزرگ بسته شده، 8 عملکرد ذکر شده به‌چشم می‌خورد.

سرمایه‌گذاران

 با ۳۵۰ سرمایه‌گذار منحصربفرد تعداد معاملات انجام شده توسط فعال‌ترین سرمایه‌گذاران در سه ماه نخست ۲۰۱۹ با عملکرد آن‌ها از این حیث در سال ۲۰۱۸ مقایسه شده است. GV و F Prime Capital Partners هر کدام با 4 سرمایه‌گذاری در بالای این لیست قرار گرفتند.  Balderton، Sands Capital و Wells Fargo Strategic Capital شرکت‌هایی که بسیار محافظه‌کارانه وارد بازار نوآوری‌های سلامت در سال ۲۰۱۸ شدند هر کدام با 1 سرمایه‌گذاری سال میلادی جدید را آغاز کردند. ۱۱% از سرمایه‌گذاران 2 یا تعداد بیشتری شرکت را در این سال حمایت کردند. در حالی که ۱۱ تا از ۳۷ آن‌ها در فضای نوآوری‌های سلامت در سال 2019 جدید بودند. این نشان از یک علاقه ادامه‌دار در اکوسیستم دارد. با خانه‌تکانی تخصصی از بخش‌های سنتی زیادی همچون بیوتک، تجهیزات پزشکی و کاربرد IT در مراقبت های بهداشتی.

قطب‌های نوآوری

فعال‌ترین نواحی شهری در ایالات متحده

در ایالات متحده سانفرانسیسکو، نیویورک و بوستون همواره جزو مناطق شهری بوده که بیشترین میزان سرمایه‌گذاری را به خود جذب کردند. سال ۲۰۱۹ نیز همچنان این مناطق پیشرو هستند.

 پنج تا از بزرگترین معاملات ایالات متحده در کوارتر اول ۲۰۱۹ که پول زیادی را به‌سمت مناطق شهری سرازیر کرد، از خانه خلیج سانفرانسیسکو می‌گذرد. درحالی که منطقه شهری نیویورک میزبان معامله بزرگی نبود آن‌ها با تنها ۴ معامله پشت سر ساحل مقابل خود در جدول ایستادند.

 سیاتل 1 میلیون دلار سرمایه‌ای که در سه ماه نخست ۲۰۱۸ جذب کرده بود را به ۴۴ میلیون دلار رساند.

زمانی که معاملات بزرگ در سواحل متمرکز شده بود، تنوع جریان معاملات در سراسر ایالات متحده با قراردادهای متعددی که در سرتاسر ۲۹ منطقه شهری در سه ماه نخست ۲۰۱۹ انجام شد گسترش پیدا کرد.

فعال‌ترین مناطق شهری خارج از ایالات متحده

 در سه ماه نخست ۲۰۱۹ تمام چشم‌ها به پاریس دوخته شده بود. در حالی که لندن و پکن اغلب مناطق بین المللی بودند که در صنعت نوآوری‌های سلامت بیشترین پول در آنجا سرمایه‌گذاری می‌شد، در این کوارتر شهر نورها با ۵ معامله به ارزش تقریبا دو برابر قراردادهای پکن در محدوده زمانی مشابه در رتبه نخست این لیست قرار گرفت. شایان ذکر است که قراردادهای پاریس توسط شرکت‌های Doctolib و Dental بسته شده است.

طبق معمول تنوع و پراکندگی مناطق شهری بین‌المللی این نکته را یادآور می‌شود که صنعت نوآوری‌های سلامت با ۳۶% از مجموع سرمایه‌گذاری انجام شده در خارج از ایالات متحده حرکتی جهانی محسوب می‌شود.

 جالب است بدانید شرکت Sophia Genetics که در لوزان سوئیس قرار دارد، با ۷۷ میلیون دلاری که با هدف به حداکثر رساندن قدرت پزشکی مبتنی بر اطلاعات جذب کرده برای اولین بار در این لیست قرار می‌گیرد.

[button color=”accent-color” hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”https://healthio.ir/wp-content/uploads/2019/04/investment.Q1.2019.pdf” text=”سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت سلامت، کوارتر نخست 2019″ color_override=”#454156″]