H E A L T H I O

Loading

در پست قبلی ۱۴ اشتباه از CEO‌ها که تیشه به ریشه‌ی فرهنگ اسارتاپ می‌زد را عنوان کردیم. در این مقاله آن لیست را به اتمام می‌رسانیم اما این رشته سر دراز دارد! در پست‌های بعدی به مرور اشتباهات CEO‌ها در بخش‌های دیگر که هر یک بنای استارتاپ را به لرزه در می‌آورد خواهیم پرداخت.

۱۵- استقرار شرکت در یک مکان نامناسب

 یک فضای کاری بد می‌تواند به بهره‌وری استارتاپ‌ها صدمه بزند. اگر شما در یک زیرزمین خفه، خانه‌ی مادر هم‌بنیانگذار یا یک اتاقک با نور کم کار می‌کنید، انگار یک تیم فوتبال هستید که روی یک زمین ناهموار و بی‌کیفیت تمرین می‌کند. می‌توانید حدس بزنید که چقدر عملکرد تیم را تحت تاثیر قرار می دهد. به‌عنوان یک CEO باید مطمئن شوید که دفتر کارتان به اندازه کافی راحت است و حداقل استاندارد‌ها را دارد.

 اگر منابع کافی ندارید پس کمی خلاقیت به خرج دهید. کافی‌شاپ‌ها و کتابخانه‌ها جایگزین‌های رایگان هستند؛ اما عملاً جو خودمانی که باید در تیم‌تان برقرار باشد را نخواهید داشت. خوشبختانه فضاهای کار اشتراکی با دکوراسیون‌های جذاب و مدرن وجود دارد. به‌دنبالمراکز رشد محلی و قطب ها بگردید. فراخوان‌ها را از دست ندهید. اگر راه به جایی نبردید که بعید به‌نظر می‌رسد، از طریق افرادی که می‌شناسید اقدام کنید و با کمی پرس‌و‌جو شاید توانستید در فضای کاری دیگران مستقر شوید که حداقل از موارد اول بهتر است.

۱۶- برگزاری جلسات و عدم حضور تمام اعضای تیم

 جلسات پربار و موثر قرار نیست فقط برای CEO  آورده داشته باشد، بلکه اگر سودی حاصل می‌شود بهتر است عتید کل تیم ‌شود. جلساتی که تمام اعضای تیم در آن حضور دارند به‌منظور آگاهی از امور و روند پیشرفت شرکت برگزار می‌شود. تمام اعضا این حق را دارند که به سطوح مختلف اطلاعات از وضعیت وقت شرکت دست پیدا کنند. بنابراین فرصت به ‌اشتراک‌گذاری اطلاعات را از تیم‌تان نگیرید. لازم نیست هر هفته جلسه ترتیب دهید یک‌بار در ماه هم که تیم‌تان را دور هم جمع کنید کافی است.  به‌عنوان یک CEO کاری که انجام می‌دهید این است، برگزاری این جلسات را به عادت تبدیل کنید.

۱۷- تفکر و توهم خستگی‌ناپذیری خود و اعضای تیم

 جاده‌ی کارآفرینی بسیار پر پیچ‌و‌خم و ناهموار است بنابراین همراه داشتن سلامت روان برای کارآفرینان الزامی می‌باشد! به خودتان یا دیگران بیش از حد خستگی ندهید. معمولا از استارتاپ‌ها به‌عنوان تیم‌های پر انرژی یاد می‌شود؛ اما استرس بیش از حد می‌تواند منجر به فرسودگی شغلی شود و این یعنی از بین رفتن تمام تلاش‌های‌تان تا به امروز.

 برای جلوگیری از این فاجعه ابتدا باید ریشه آن را بیابید و سپس به این فکر کنید که چه کارهایی برای حل مشکلات می‌توانید انجام دهید. کمی توقف به این معنا نیست که نسبت به هدف‌تان دلسرد شده‌اید. شما برای اینکه پرقدرت‌تر ادامه دهید نیاز دارید که هر از گاهی خستگی در کنید.

۱۸- بدون برنامه پیش رفتن

 ممکن است یک کارآفرین حتی در روز تعطیل خود هم از شخص دیگر پرکارتر باشد. بنابراین با بی‌برنامگی کار را پیش بردن احتمال اینکه کنترل همه چیز از دست‌تان خارج شود را افزایش می‌دهید. بهتر است برای هر هفته هر روز یا حتی هر ساعت و دقیقه‌تان برنامه داشته باشید. اینگونه زندگی‌تان را آسان‌تر و کارهای‌تان با نظم و دقت پیش خواهد رفت.

۱۹- خود را بدون ضعف پنداشتن

 یک رهبر خوب آنقدر قوی است که ضعف های خود را می‌پذیرد و با تمرکز روی بهترین نسخه خود، کاستی‌های خود را با نقاط قوت دیگران در امور مختلف جایگزین می‌کند. به این فکر کنید که چه رهبری می خواهید باشید. کسی که کارمندانش از اون متنفرند یا کسی که تمام اعضا به او احترام می‌گذارند؟

 زمانی که شما مسئولیت دارید نظرتان نسبت به دیگران فضای بیشتری را می‌گیرد، چه شما بخواهید یا نخواهید. جاناتان رایموند نویسنده قدرت خوب: چگونه رهبری شویم که تیم‌مان انتظارش را می‌کشیدند.

۲۰- غفلت از پذیرش سازمانی کارمندان جدید

 پذیرش سازمانی کارمندان جدید یک قدم مهم در تبدیل آن‌ها به کارمندانی موثر است. شما باید کاری کنید که آن‌ها احساس کنند به شرکت درستی پیوسته‌اند. یک پذیرش سازمانی کارآمد کارمندان جدید را به فرهنگ استارتاپی‌تان متصل می‌کند.

۲۱- به حاشیه رانده شدن

 کارآفرینان این روزها به‌نظر می‌رسد ستاره های راک جدید هستند! اگر هدف‌تان از راه‌اندازی کسب‌و‌کار دیدن عکس‌های چاپ شده‌تان روی کاور مجله‌های مختلف است، ایده خوبی ندارید.

 آن دسته از کارآفرینانی که در این حال‌و‌هوا به‌سر می‌برند و به‌دنبال انگشت‌نما بودن یا سبک زندگی مشابه سلبریتی‌ها هستند، تصمیمات پخته‌ای براساس امیال نارسیستی خود نمی‌گیرند. به‌عنوان یک بنیانگذار شما باید شنونده‌ی بهتری باشید و بیشتر روی ارزشی که قرار است به دیگران ارائه کنید تمرکز داشته باشید. یک کارآفرین را از روی عکس‌های اینستاگرامش نمی شناسند. شما باید این کار را به دلایل محکم‌تری انجام دهید.

۲۲- به اتمام نرساندن کار‌ها در موعد مقرر

 صرف‌ نظر از وظایف هر CEO باید از تمام ددلاین‌ها آگاه باشد. چارچوب‌های مدیریت چابک پروژه به شما این فرصت را می‌دهد که پروژه‌های بزرگ‌تر را به سرعت تقسیم‌بندی کنید و خود را برای تنظیم موعد‌های مقرر آماده نگه دارید. این راه موثری برای برنامه‌ریزی پروژه‌ها با یک شیوه پویا و سازماندهی شده است. یکی از بهترین روش‌های چابک نرم افزار اسکرام می‌باشد.

۲۳- تمرکز روی آینده‌ی دور و نادیده گرفتن پیروزی‌های کوچک

 شرکت‌ها برای کوچک‌ترین عملکرد منفی خود را تنبیه می‌کنند؛ اما به‌ندرت یک رخداد مثبت را جشن می‌گیرند. یک قرار ملاقات با یک شرکت بزرگ ترتیب داده شده؟ عالی نیست؟ همه در تیم باید در موردش بدانند. جشن گرفتن پیروزی‌های کوچک زمینه را برای موفقیت‌های بزرگ‌تر می‌سازد. در غیر این صورت شما خطر افت انگیزه را در دفتر کارتان به جان می‌خرید.

۲۴- تنها غذا خوردن

 نوش جان کردن ناهار روی میز کارتان احتمالا می‌تواند کمک کند کار بیشتری انجام دهید؛ اما شرکتی که اعضای آن در کنار هم غذا می‌خورند در کنار هم نیز خواهند ماند. کار عجیبی لازم نیست شما فرهنگ‌تان را با همین به اشتراک گذاری‌ها، خوردن و گوش کردن به هم می‌سازید. اجازه دهید میزتان یک سلف سرویس رایگان باشد و به‌عنوان یک CEO بهتر است هر از گاهی تیم‌تان را تشویق به کمی استراحت و گپ‌و‌گفت کنید.

مکنزی شارپ مدیرعامل CBRE Linited، اغلب بسیار پرمشغله بود. به‌طوری که میزش کافه تریای او شده بود! بنابراین در شرکت شرایط تغییر کرد. خوردن غذا در فضای مکاری ممنوع

به قول شارپ این شرط به میزها فرصت نفس کشیدن می‌دهد. مطالعات نشان داده که میزهای تمیز و مرتب استرس را کاهش و تمرکز را افزایش می‌دهد و علاوه اینکه هر کس از شرکت می‌تواند از هر ایستگاه کاری که دوست دارد استفاده کند.

۲۵- شغل، دفتر، فقط کار!

 مزایای تیم سازی (team-bulding) بی‌شمار است. ارتباطات بهتر، خلاقیت، مهارت‌های مشکل/ راه حل و از بین بردن موانع. بنابراین یک CEO باید گاه‌به‌گاه از این دست فعالیت‌های تیم‌سازی ترتیب دهد تا بهره‌وری در محل کار افزایش یابد.

۲۶-  اعتقاد به اینکه فرآیندهای داخلی مهم نیستند

 سازمان‌دهی نقش مهمی در تعیین کیفیت رهبری بازی می کند. شرکت باید مطمئن شود همه چیز سازمان‌دهی شده است. در این صورت کارمندان می‌توانند کار خود را آن طور که انتظار می‌رود انجام دهند. این روزها برای این کار ابزارهای زیادی در دسترس است مانند Google Drive، Drop Box و Box. شما فقط باید متوجه شوید که چه کارهایی برای کسب‌و‌کارتان بهترین است.

۲۷- اجتناب از استفاده از ابزارهای ارتباطی چون CEO  تجربه استفاده از آنها را نداشته

 یکی از چالش برانگیزترین جنبه‌های زندگی یک CEO ارتباطات است. Slack و Stride دو ابزاری هستند که ممکن است آن‌ها را برای بهبود ارتباط در شرکت‌تان به کار ببرید. پیگیری تمام مسائل آن هم از طریق همه توسط ایمیل، اسکایپ یا پیام‌های متنی واقعا مشکل است. بنابراین تمام ارتباطات تیم را در یک مکان نگه دارید. به‌هم ریختگی کمتر کارآمدی بیشتر

۲۸- تلف کردن تمام وقت روی شبکه سازی

 بسیاری از بنیانگذاران زمان زیادی را صرف ملاقات با افرادی می‌کنند که عملاً حامل هیچ ارزشی برای کسب‌و‌کار نیستند. در تئوری شبکه سازی راهی است برای توسعه کسب‌و‌کار؛ اما شرکت در یک رویداد فقط برای توزیع بیزنس کارت!!! برای هدف قرار دادن مشتریان آینده یا استعدادهای جدید راهی از پیش نمی‌برد.