H E A L T H I O

Loading

داده‌هایی که به‌تازگی شرکت سرمایه‌گذاری Rock Health درمورد روند سرمایه‌گذاری‌ها در سلامت دیجیتال منتشر کرده؛ روندی بی‌میل به سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌هایی که در مراحل ابتدایی، به‌ویژه سری اول و دوم قرار دارند را نشان می‌دهد. باتوجه به 64 معامله‌ای که در 3ماه اول 2019 در سلامت دیجیتال رصد شده؛ یک‌سوم جذب سرمایه در این بازه زمانی از طریق 6معامله (4درصد) صورت گرفته است.

سرمایه‌گذاری خطرپذیر در استارتاپ‌های سلامت دیجیتال نیز براساس 3شاخص کلیدی صورت می‌گیرد:

  • نقدینگی
  • محیط اقتصاد کلان
  • اولویت‌های تغییر ریسک

ممکن است این شاخص‌ها دیواری دربرابر نوآوری در سلامت دیجیتال نباشند؛ اما روندهای سرمایه‌گذاری به فاکتورهای اساسی اشاره دارد که ممکن است عامل بازدارنده‌ای برای نوآوری مبتنی‌بر فناوری در صنعت بهداشت و سلامت به‌شمار رود.

در اینجا 3فاکتور کلیدی را باهم بررسی می‌کنیم.

محیط بازپرداخت

برخلاف تغییر به‌سمت مراقبت‌های مبتنی‌بر ارزش، سرمایه‌گذاری‌های سلامت دیجیتال باید امتحان کوچکی را بگذرانند و آن بازگشت سرمایه است. امروز، برای ابتکاراتی که نمی‌توانند مزایای محسوس و دوره بازپرداخت نسبتا کوتاهی را نشان دهند؛ شانس کمی وجود دارد. حتی سرمایه‌گذاری‌های مهم و استراتژیک همچون تله-هلث، هنوز به‌دنبال نشان دادن بازگشت‌های قابل‌توجه و درتلاش برای کسب کشش در سطح سازمانی‌اند.

مدیرعامل‌های بخش مراقبت‌های بهداشتی در یک نظرسنجی اشاره ‌کردند که ریسک‌ها و سرمایه‌گذاری‌های اولیه موردنیاز برای نوآوری در سلامت دیجیتال، در یک محیط فشرده وقتی که قرار است سرمایه از مراقبت‌های کلینیکی دور شود؛ به انتخابی سخت تبدیل می‌شود. باید به‌خاطر داشت که دیجیتال‌سازی ثبت‌های پزشکی بیماران در دهه گذشته به‌میزان قابل‌توجه‌ای از طریق پول پرداخت‌کنندگان مالیات به‌شکل انگیزه‌های دولتی (فدرال) پوشش داده شده بود. بنابراین جای تعجبی نیست؛ که مدیرعاملان در این نظرسنجی به نیاز برای انگیزه‌های مالی برای تشویق نوآوری در سلامت دیجیتال اشاره داشتند.

قابلیت همکاری داده

بخش زیادی از مشکل قابلیت همکاری داده‌ها به عدم تمایل سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی به به اشتراک‌گذاری داده‌ها در بین خودشان برمی‌گردد. اگر نوآوران سلامت دیجیتال نتوانند به داده‌هایی که نیاز دارند دربین سیستم‌های‌ سلامت دسترسی پیدا کنند؛ آنگاه مقیاس‌پذیری آن‌ها سخت خواهد بود. استارتاپ‌هایی که توسط VCها با فضای محدود برای رشد و مقیاس کسب‌وکارشان سرمایه‌گذاری می‌شوند؛ نبود قابلیت‌همکاری داده‌ها، ریسک‌هایی را متوجه آن‌ها می‌کند که بیش‌تر دورهای سرمایه‌گذاری را به‌خطر می‌اندازد و درنتیجه بقای استارتاپ را تهدید می‌کند. از دیگر موانع قابلیت همکاری داده‌ها می‌توان به نقش واسطه‌ها در این میان نیز اشاره کرد.

ریسک‌های نوآوری و فناوری

ریسک‌های زیادی همراه نوآوری است؛ اما درصورت موفقیت به‌همان اندازه می‌توان انتظار پاداش داشت. با اینکه دربین سیستم‌های بزرگ سلامت، علاقه قابل‌توجهی به به‌کارگیری نوآوری در فرآیندهای تحویل مراقبت‌های بهداشتی، به‌ویژه در بهبود مشارکت  تجارب بیمار وجود دارد؛ مدیرعاملان مراقبت‌های بهداشتی برای ریسک‌های نوآوری به‌خصوص حریم خصوصی و امنیت داده‌ها که همراه شرکت‌های استارتاپی است نگرانند. همچنین نبود پایداری مالی دربین استارتاپ‌ها در مراحل اولیه نیز معظلی است.

در آخر، مدیرعاملان بیان کردند که چندان تمایلی به بستن قرارداد با و مدیریت استارتاپ‌های کوچک ندارند! حتی اگر به قیمت ازدست دادن نوآوری منجرشود. مسیر پیش‌رو می‌تواند به‌سمت ظهور واسطه‌های شرکتی همچون Express Scripts که اخیرا از فرمول سلامت دیجیتال رونمایی کرد که استارتاپ‌های سلامت دیجیتال را انتخاب و آن‌ها را به شرکت‌های مراقبت‌های بهداشی پیشنهاد می‌دهد حرکت کند.

امروز پارادوکس نوآوری در سلامت دیجیتال، خبر از میل شدید به نوآوری می‌دهد؛ اما به‌همان اندازه بی‌میلی به هزینه کردن و پذیرفتن ریسک وجود دارد.

ما ممکن است در میانه رشد طبیعی در جهان استارتاپ‌ها و نوآوری قرار داشته باشیم. وقتی دوره‌های سرمایه‌گذاری پرحرارت با آرامشی دنبال می‌شود؛ درحالی‌ که همه به‌نوعی توقفی برای ارزیابی حالت پرتفولیوهای سرمایه‌گذاری خود دارند.

علی‌رغم ریسک‌ها و ابهامات، استارتاپ‌های زیادی نیز رشد قابل‌توجهی در بازارشان در ادامه نمایش ارزش‌ها، حفظ اطمینان سرمایه‌گذار و از همه مهم‌تر، نمایش رشد مناسب درآمد داشتند. تعدادی از آن‌ها مانند Livongo و Health Catalyst حتی به ارزش میلیارد دلاری رسیدند و عرضه سهام اولیه (IPO) آن‌ها نیز به‌تازگی صورت گرفت.

همکاری‌ها بین شرکت‌های مراقبت‌های بهداشتی و سیستم‌های سلامت نشان می‌دهد که دگرگونی دیجیتالی در مراحل اولیه به‌سر می‌برد. افزایش علاقه دربین سیستم‌های برجسته سلامت برای کلی‌نگری و توسعه نقشه راه‌های دیجیتالی که محرک نوآوری و سرمایه‌گذاری است وجود دارد. ممکن است آرام گرفتن موج سرمایه‌گذاری در نوآوری‌های سلامت دیجیتال، درپی یک اصلاح طولانی با تاخیر پس از چندین سال سرمایه‌گذاری فراوان و نگاه خوشبینانه بیش از حد به گام تغییر دیجیتال باشد.

تغییر درحال رخ دادن است و کمبود نوآوری نیز وجود ندارد. اگرچه گام تغییر و شتابدهی نوآوری سلامت دیجیتال به این بستگی دارد که بخش مراقبت‌های بهداشتی چطور به فاکتورهای کلیدی که به آن‌ها اشاره شد می‌پردازند.