H E A L T H I O

Loading

استارتاپ‌های موفق، علاوه‌بر محصول یا خدمتی که ارائه می‌کنند؛ سهام‌شان هم بسیار پرطرفدار است. مشتریانی غیرمعمولی که دست‌به‌چک منتظرند آن کسب‌و‌کار نوپا را صاحب شوند. فارغ‌از نرخ بالای شکست‌خورده‌ها، حتی استارتاپ‌های موفق هم تمام‌شان به شرکت‌های بزرگ تبدیل نمی‌شوند! چون قبل از آن، شرکت‌های بزرگ دیگر بنابر پنج دلیل آن‌ها را به مالکیت خود درمی‌آورند.

دلیل اول دستیابی به یک محصول جدید یا راه‌حلی برای فرصت‌های بالقوه رشد در آینده است. دلیل بعدی بهبود عملکرد شرکت در فرایند خرید چیزی است؛ قبل از اینکه تصمیم بگیرند عضو جدید را نگه دارند یا بفروشند. گاهی اوقات برای حذف ظرفیت اضافی بازار و از بین‌بردن شلوغی در آن، بازیگران کوچک‌تر به بخشی از شرکت‌های بزرگ‌تر تبدیل می‌شوند. خرید استارتاپ‌ها باعث می‌شود شرکت‌ها از مهارت‌ها، موقعیت یا فناوری آن استارتاپ بهره‌مند شوند که این به‌مراتب سریع‌تر و آسان‌تر از این است که بخواهند مدل خودشان را توسعه دهند. و دلیل آخر هم به شتابدهی رشد و افزایش سهم بازار برمی‌گردد. این کار اغلب زمانی‌که شرکت تصاحب‌شده مشتریان وفادار داشته باشد و صنعت هم بسیار رقابتی باشد به‌خوبی جواب می‌دهد.

تصاحب استارتاپ‌ها در سراسر جهان

نگرش جهانی در قبال تملک استارتاپ‌ها نشان از حمایت از زیست‌بوم‌های منطقه‌ای دارد. ادغام و تملک (M&A) در مقایسه با 2016، 30 درصد افزایش پیدا کرده؛ اما همچنان سرمایه‌ای که روی این استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری شده کاهشی است.

نمایش تصاحب‌ها به‌صورت اعداد

ایالات متحده و اروپا همچنان اکثریت تراکنش‌ها را در سطح جهانی انجام می‌دهند. 86 درصد استارتاپ‌ها خریداری شده از اروپا و ایالات متحده می‌آیند. آمارها همچنان نشان می‌دهد که 37 درصد استارتاپ‌هایی که به تملک شرکتی دیگر در می‌آیند؛ 5-10 ساله هستند.

لازم به‌ذکر است که ایالات متحده فعال‌ترین سرمایه‌گذاران را دارد که اکثر آن‌ها سیلیکون‌ولی مستقر هستند. جای تعجبی نیست، پس از آمریکا، بریتانیا قرار دارد که توسط آلمان و فرانسه تعقیب می‌شود و فعال‌ترین‌های اروپا هستند.

ما در مقاله نگاهی به 5 تصاحب بزرگ استارتاپ‌های سلامت در سال 2018 می‌اندازیم.

آمازون غول فناوری روی تجارت الکترونیک (e-commerce) کار می‌کند. Pill Pack یک داروخانه آنلاین است که دارو را به خانه‌ها دلیوری می‌کند. از آنجایی‌که آمازون به صنعت دارو هجوم برده، پیل‌پک را تصاحب کرد تا از سازمان‌های دارویی دیگر پیشی بگیرد. پیک‌پک در سال 2013 تاسیس شد و در ماه ژوئن به ارزش زیر 1 میلیارد دلار به آمازون فروخته شد.

Gannett یکی از بزرگ‌ترین ناشران خبر در آمریکاست. با تصاحب World Stream حالا شرکت سرویس‌های بازاریابی دیجتالی ارائه می‌دهد. World Stram یک پلتفرم آنلاین تبلیغات برای هر اندازه شرکت است. تمرکز عمده آن‌ها روی پرداخت به‌ازای کلیک است (Paid Search Advertising).

World Stream در سال 2007 تاسیس شد و در 12ام جولای به قیمت 130 میلیون دلار فروخته شد.

Medidata یک شرکت فناوری توسعه و بازاریابی نرم‌افزار برای علوم بالینی است. دستاورد جدید به شرکت‌های در زمینه علوم با توسعه محصول کمک خواهد کرد. چشم‌انداز، دریافت دارو صحیح و به‌موقع برای بیماران است.

SHYFT Analytics با صنعت بیوتک و دارو کار می‌کند. این استارتاپ در سال 2016 تاسیس شد و در تاریخ 12 ژوئن در معامله‌ای به‌ارزش 195 میلیون دلار به Medidata فروخته شد.

Minedbody یک سرویس سلامتی مبتنی بر ابر است. مالکیت Booker، اسپا و سالون‌هایی را به بازار این شرکت اضافه خواهد کرد که ارزش بیشتری را به کسب‌و‌کار اضافه می‌کند. Booker یک شرکت نرم‌افزاری برای سیستم‌های مدیریت سالون و اسپاست. بوکر که در نیویورک قرار دارد در سال 2010 تاسیس شد و با معامله‌ای 150 میلیون دلاری در تاریخ 13 مارس به تملک minedbody درآمد.

Roche یک شرکت مراقبت‌های بهداشتی است که در حوزه تشخیصی و داروسازی فعالیت می‌کند. از این پس Flatiron که یک شرکت خدمات مراقبت‌های بهداشتی است؛ با تحقیق و توسعه اونکولوژی تحت روچه کار خواهد کرد.

این شرکت که در سال 2012 تاسیس شد و هدفش تمرکز روی شتابدهی تحقیقات سرطان است؛ در تاریخ 6 آوریل توسط Roche خریداری شد.