H E A L T H I O

Loading

نوآوران برزیلی چه برنامه‌ای برای صنعت سلامت در این کشور دارند؟

درحالی که ده‌ها میلیون نفر در برزیل از نابرابری‌ها در دسترسی به خدمات بهداشتی، برخی مشکلات جدی مربوط به کیفیت خدمات، هزینه‌های سنگین و ناکارآمدی‌ها رنج می‌برند؛ این عزم کارآفرینان را تحریک کرده تا به نوآوری در بازار سلامت در این کشور هجوم بیاورند.

آخرین مطالعات نشان می‌دهد هفتمین کشور پرجمعیت دنیا سالیانه بیش از 42 میلیارد دلار روی مراقبت‌های بهداشتی خصوصی هزینه می‌کند؛ که از این مقدار، 18 میلیارد دلارهدر می‌رود(با تورم انباشته 38 درصد)! از طرفی دیگر هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی در این کشور طی پنج سال گذشته دو برابر شده است. در برزیل بیش از 250 استارتاپ در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند. این درحالی است که استارتاپ‌های سلامت یکی از پنج ارکان برجسته Cubo Itau، یکی از بزرگ‌ترین قطب‌های کارآفرینی در دنیا که در Vila Olipia در منطقه‌ جنوبی سائوپائولو قرار دارد؛ به‌شمار می‌روند.

در سال 2017 مراقبت‌های بهداشتی دومین حوزه فناوری با رشدی سریع در آمریکای لاتین لقب گرفت. در آن سال رشد 250 درصدی در تعداد معاملات مراقبت‌های بهداشتی در مقایسه با 2016 مشاهده شد.

طبقه‌بندی‌های کلیدی و استارتاپ‌هایی که مدل‌های کسب‌وکار جدید را به بازار مراقبت‌های بهداشتی برزیل می آورند:

مراقبت‌های بهداشتی پرتقاضا

تقریبا 75 درصد جمعیت برزیل(تقریباً 150میلیون نفر) به مراقبت‌های بهداشتی دولتی دسترسی دارند؛ که بسیار ضعیف و ناکارآمد مدیریت شده است. اغلب برای یک مشاوره یا یک آزمایش تنها، بیمار باید هفته‌ها یا ماه‌ها منتظر بماند تا ارائه‌دهنده را ملاقات کند. اینجاست که استارتاپ‌های مبتنی‌بر فناوری برای دسترسی بهتر و کارآمدتر به مراقبت‌های بهداشتی وارد میدان می‌شوند.

ازجمله استارتاپ‌هایی که خدمات کلینیکی پرتقاضا را در این کشور ارائه می‌دهند؛ می‌توان به Dr Consulta، Clinica Sim، Dr. Sem Filas، Docway و GlobalMed اشاره کرد.

اَپ‌های سلامت همراه و تله‌هلث

برای کمک به دسترسی بیش‌تر برای مشاوره‌ها، تشخیص و نظارت بر مراقبت‌های بهداشتی، خدمات تله‌هلث در برزیل درحال گسترش است. به‌عنوان مثال Brazil Telemedicina خدمات متنوعی را به‌صورت 24 ساعته ارائه می‌دهد. این خدمات شامل آزمایش‌ها و مشاوره پزشکی، یک سیستم نظارت ازراه‌دور و مشاوره روان‌شناسی است.

استارتاپ‌ها با خدمات B2B تله‌هلث برای بهبود مراقبت بیمار نیز شامل: Telelaudo آنالیزگر 24 ساعته تصاویر رادیولوژی، همچنین Ventrix که دستگاه‌های تخصصی برای نظارت سلامت قلب، درمان زخم‌های خلاء، نظارت تنفس نوزاد و سلامتی وی را ارائه می‌دهند می‌شوند.

استارتاپ دیگری که در سائوپائولو قرار دارد؛ NEOMED نام دارد. کاری که این استارتاپ انجام داده راه‌اندازی بازارچه‌ای برای تولید راحت‌تر و سریع‌تر گزارش‌های پزشکی برای آزمایش‌های EEG و ECG، همچنین تسهیل همکاری بهتر بین کلینیک‌ها، آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها و حمایت پزشکانی که به‌دنبال درآمد بیش‌تر و انعطاف‌پذیری در جایی که برای کار انتخاب می‌کنند؛ است.

اَپ‌های سلامت همراه نیز رشد زیادی را تجربه می‌کنند. از دلایل این محبوبیت می‌توان به شیوع بالای بیماری‌ها مانند دیابت‌ و فشارخون همچنین کاربران پرشمار اینترنت در این کشور اشاره کرد. به‌عنوان مثال، یک اَپ موبایل و برنامه آنلاین بنام Diet and Health به بیش از یک میلیون و 600 هزار کاربر کمک کرده که انتخاب‌های بهتری در تغذیه‌شان داشته باشند و به آن‌ها انگیزه دهد به‌طور منظم ورزش کنند.

Youper نیز در برزیل تاسیس شد و حالا در سان‌فرانسیسکو قرار دارد. این استارتاپ یک دستیار سلامت احساسی است که به غلبه‌بر اظطراب اجتماعی کمک می‌کند. Youper به کاربران خود کمک می‌کند از طریق الگوها دوباره فرمول‌بندی کنند و به حالت‌های سالم‌تر مغز برسند.

هوش‌ مصنوعی و آنالیز داده‌ها

مانند بسیاری از صنایع، هوش مصنوعی و آنالیزهای داده درحال دگرگون ساختن مراقبت‌های بهداشتی در برزیل هستند. از بهبود سرعت تشخیص‌های بیماری تا مدیریت هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی.

Gesto یکی از نوآورانی است که در برزیل از این فناوری بهره می‌برد. این استارتاپ از یادگیری ماشین باکمک داده‌های مربوط به 4.5 میلیون بیمار در پایگاه داده‌اش، برای کمک به انتخاب بهتر برنامه‌های بیمه برای شرکت‌هایی که مراقبت از بیمار را ضمن کنترل هزینه‌ها بهینه می‌کنند؛ استفاده می‌کند.

Intensicare که بزرگ‌ترین متخصص مدیریت واحد مراقبت‌های ویژه در برزیل است نیز از هوش‌مصنوعی برای سرعت بخشیدن به تشخیص و کاهش زمان ماندن بیمار در مراکز همچنین نرخ مرگ‌ومیر کمک می‌گیرد.

Epitrack استارتاپی دیگر است که از داده‌های شلوغی، هوش مصنوعی و آنالیزهای پیش‌بینی‌کننده برای مبارزه با شیوع و همه‌گیری از طریق اپیدمیولوژی محاسباتی استفاده می‌کند.

ثبت‌های پزشکی الکترونیکی

در سال 2017 دولت برزیل پروژه‌ای را برای مدرن کردن ثبت‌های پزشکی بیماران در بیش از 42 هزار کلینیک آغاز کرد که می‌توانست در هزینه‌های فدرال تا 6.8 میلیارد دلار صرفه‌جویی کند. تا اواخر این سال تنها 30 میلیون برزیلی(از مجموع 208 میلیون نفر) EMR یا ثبت‌های پزشکی الکترونیکی داشتند؛ این یعنی تقریبا دوسوم کلینیک‌های بزرگ در برزیل بدون هیچ نوع اطلاعات دیجیتالی از بیماران‌شان باقی ماندند.

iClinic یک پلتفرم SaaS برای ثبت‌های پزشکی الکترونیکی در برزیل است که یکی از بیش‌ترین اثرها را برای مدرن کردن مراقبت‌های بهداشتی در این کشور داشته است. این استارتاپ متخصصان سلامت را قادر می‌سازد که به‌صورت الکترونیکی ثبت‌های بیمار را سازمان‌دهی کنند؛ تمام آن داده‌ها را بر روی اَبر ذخیره و آن‌ها را از طریق هر دستگاهی بازیابی کنند. iClinic یک سیستمی که کارکردن با آن بسیار آسان است را ارائه می‌دهد که مراقبت‌های بهداشتی را کارآمدتر و هزینه‌ها را کم‌تر می‌کند؛ همچنین باعث بهبود کیفیت مراقبت‌ بیمار می‌شود. این استارتاپ درحال حاضر به بخش‌های زیادی از برزیل و بیش از 20 کشور دنیا خدمات می‌دهد.

نسخه‌های دیجیتالی

یکی دیگر از مشکلات عمده ناشی از عدم دیجیتالی شدن باعث می‌شود بیش از 70 درصد نسخه‌های پزشکی در برزیل پتانسیل خطا داشته باشند. برزیل سالانه هزاران مرگ در اثر خطاهای دارویی دارد. که تعداد قابل‌توجهی از این عدد را می‌توان با اسکن کردن کاهش داد. در ایالات متحده درحال حاضر بیش ‌از 70 درصد نسخه‌ها دیجیتالی انجام می‌شود.

Memed یک بازیگر نوظهور در عرصه مدیریت نسخه‌های الکترونیکی در برزیل است. پلتفرم این استارتاپ توسط بیش از 55 هزار پزشک با تخصص‌های مختلف در این کشور بکار می‌رود و با کمک به بررسی متقابل آلرژی و تداخلات دارویی، تبعیت از درمان را آسان‌تر و پیامدهای سلامتی را بهبود می‌بخشد.