H E A L T H I O

Loading

روندهای نوآورانه بهداشت و سلامت در سال 2019

سوابق الکترونیکی پزشکی

سیستم‌های بلاک‌چین

پزشکی ازراه‌دور و دستگاه‌های پزشکی

هوش مصنوعی

برنامه‌های صدا

یافته‌های کلیدی برای سال 2019

  • بازار هوش مصنوعی در بهداشت و سلامت تا سال 2019 به 1.7 میلیارد دلار می‌رسد.
  • ارزش بازار جهانی فناوری سلامت دیجیتال در بسترهایی خارج از بیمارستان تا پایان سال 2019 از 25 میلیارد دلار هم تجاوز خواهد کرد.
  • تا پایان سال 2019، 50 درصد از تمام شرکت‌های صنعت سلامت منابعی را به دسترسی، به اشتراک‌گذاری و آنالیز شواهد دنیای واقعی برای استفاده در سازمان‌های‌شان اختصاص خواهند داد.
  • تا پایان سال 2019، 5-10 درصد پروژه‌های بلاک‌چین در حوزه سلامت از مرحله نمونه اولیه به دسترسی محدود تجاری خواهند رسید.
  • بازار جهانی سلامت دیجیتال در سال 2017، بیش از 73 میلیارد دلار درآمد ایجاد کرد و پیش‌بینی می‌شود که با نرخی قابل‌توجه 21.1 درصد بین سال‌های 2018 تا 2023 به رشد خود ادامه دهد. از نظر جغرافیایی، آمریکای شمالی بیش‌ترین سهم را در بازار سلامت دیجیتال در اختیار دارد.

خلاصه‌ای از بازار آمریکای شمالی و لاتین

در سراسر مناطق دنیا، نوآوری در بخش سلامت عمدتا با افزایش هزینه‌ها، تغییر بار بیماری‌ها، و چالش‌های سیستمی همچون ضعف‌های نیروی کار و نبود گزینه‌های مالی قوت می‌گیرد. اگرچه، فرایند نوآوری در سراسر دنیا، به‌دلیل تفاوت‌ها در محیط‌های عملیاتی، فرهنگی و تامین مالی که بر نوآوری و سهولت ورود به بازار اثرگذار است؛ به‌شیوه‌های گوناگون دنبال می‌شود. جایگاه آمریکای شمالی در بازار سلامت دیجیتال را می‌توان به بهبود زیرساخت‌های بهداشت و سلامت، افزایش پذیرش فناوری‌های دیجیتال و افزایش هزینه‌ها در بخش سلامت، و ابتکاراتی که توسط انجمن‌های دولتی برای پیاده‌سازی فناوری‌های دیجیتالی در امکانات بخش سلامت به‌کار می‌رود نسبت داد. به‌علاوه اینکه، اینترنت اشیاء و دیگر فناوری‌های محاسباتی نیازمند زیرساخت‌های مناسب فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) هستند که در این منطقه وجود دارد و به رشد بازار سلامت دیجیتال کمک می‌کند.

طبق گزارشی که اخیرا توسط مرکز توسعه OECD بنام ” خیز برداشتن آمریکای لاتین: ارتقاء نوآوری در منطقه” این نکته ذکر می‌شود که رشد نوآوری در آمریکای لاتین، پایین‌تر از کشورهای OECD همچون ایالات متحده است؛ که می‌توان عمده آن را به محیط رگولاتوری و مالی مرتبط دانست.

به‌طور میانگین، کشورهای آمریکای لاتین، درصد کم‌تری از GDP خود را در تحقیق و توسعه نسبت به کشورهای OECD سرمایه‌گذاری می‌کنند. این نسبت، در سال 2009، 0.63 درصد در مقابل 2.4 درصد است. بانک‌ها در این منطقه کم‌تر تمایل دارند برای تامین مالی استارتاپ‌ها اقدام کنند و سرمایه‌گذاری خطرپذیر در آمریکای لاتین کم‌تر از ایالات متحده توسعه یافته است.

در آمریکای لاتین، برزیل یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازارهای بهداشت و سلامت است. بازار سلامت دیجیتال در این کشور، پیش‌بینی می‌شود که بین سال‌های 2015 تا 2024 تقریبا 28 درصد رشد کند.

ظهور بازار سلامت دیجیتال با افزایش تقاضا برای خدمات بهداشتی پیشرفته در برزیل قوت گرفته است. در نتیجه، تقریبا 68 درصد جمعیت برزیل به خدمات مراقبت‌های بهداشتی دیجیتالی دسترسی دارند. دستگاه‌های پوشیدنی و برنامه‌های سلامت همراه (mHealth) به‌طور کامل جایگزین داروها نشده‌اند؛ اما مقدار قابل‌توجهی نیاز به دارو را در این کشور کاهش داده‌اند.

مدیر ارشد اطلاعات وزارت بهداشت شیلی می‌گوید: درحالی که این کشور از APIها برای اتصال داده، خدمات، و اَپ‌ها هرکجا که نیاز باشد استفاده می‌کند؛ شیلی به‌خوبی برای پذیرش و تطبیق نسل بعدی فناوری‌های بهداشت و سلامت، خواه اعمال یادگیری ماشین بر داده‌های بیمار یا سرمایه‌گذاری در ظرفیت‌های سلف‌سرویس که ازطریق دستگاه‌های پوشیدنی انتقال می‌یابد باشد به‌خوبی تجهیز شده است. او می‌افزاید: برای شیلیایی‌ها در سراسر کشور، قابلیت اتصال، به راستی بنیاد یک آینده سالم خواهد بود.

در مکزیک، طیف وسیعی از فعالیت‌ها در راستای نوآوری در بخش بهداشت و سلامت به‌ویژه در بخش خصوصی درحال انجام است. تعدادی از نوآوران در صنعت سلامت در مکزیک از فناوری برای افزایش دستیابی به بیماران به‌شیوه‌ای کارآمدتر از طریق پزشکی ‌ازراه‌دور و ارتقاء دسترسی به اطلاعات ارائه‌دهندگان استفاده می‌کنند.

در کلمبیا، تاکید بیش‌تری بر نوآوری و کارآفرینی در دانشگاه‌ها به توسعه فناوری‌های جدید در بخش‌های مختلف از جمله بهداشت و سلامت منجر شده است. اگرچه که بسیاری از این برنامه‌ها در مراحل ابتدایی به‌سر می‌برند.

پیشتازان نوآوری سلامت دیجیتال در آمریکای شمالی

  • استارتاپ Pr3vent از اهالی سیلیکون‌ولی، سیستمی مبتنی‌بر هوش مصنوعی را توسعه داده که با اسکن عکس‌های شبکیه کودکان تازه متولد شده، احتمال بیماری‌های چشم که نیازمند فالوآپ و درمان دارند را مشخص می‌کند.
  • ai بات‌های هوشمندی را برای مراکز درمانی مراقبت‌های بهداشتی ارائه می‌دهد. این دستیار دیجیتالی می‌تواند بیماران را به مخاطبان صحیح به‌صورت مستقیم متصل کند، جزئیاتی از ملاقات بدهد یا هر تغییر دیگری را ممکن سازد. این سیستم به بیماران این امکان را می‌دهد که به آسانی نسخه‌ها را دوباره پر یا صورت‌حساب‌ها را پرداخت کنند. همچنین نتایج آزمایشگاه، تست یا رویه را انتقال دهند یا قدم‌های بعدی را توصیه کنند.
  • Noteworh یک پلتفرم سلامت متصل است که سازمان‌های سلامت را قادر می‌سازد تا مدل‌های واقعیت مجازی را برای بیماران‌شان تجویز کنند. آن‌ها به درمان‌گران برای جمع‌آوری و دسترسی به داده‌های سلامت متنی کمک می‌کند که توسط بیمار تولید شده‌اند و هماهنگی مراقبت و خروجی‌ها را بهبود، هزینه‌های را کاهش می‌دهد و بیمار را بهتر به مشارکت بیش‌تر وا می‌دارد.

پیشتازان نوآوری سلامت دیجیتال در آمریکای لاتین

  • اَپ Livox به افراد ناتوان که دارای اختلال گفتاری هستند در برزیل کمک می‌کند و در این کشور بیش از 10 هزار کاربر دارد. همچنین این اَپ در 25 زبان بین‌المللی در دسترس است.
  • استارتاپ آرژانتینی EntelaiPic الگوریتم‌های یادگیری ماشین عمیقی انقلابی را ارائه می‌دهد که می‌تواند به رادیولوژیست‌ها در تعیین مربوط‌ترین موارد کمک کند و همچنین می‌تواند حتی تشخیص‌های بالقوه‌ای را پیشنهاد کند. از جمله قابلیت‌های دیگر این برنامه، می‌توان به ارائه گزارش‌های ساختاربندی شده برای عصب‌شناسان و پزشکان اشاره کرد.
  • Nubix به مدیریت، ذخیره و تفسیر ازراه‌دور تصویربرداری‌ها و رادیولوژی که توسط متخصصان صورت می‌گیرد کمک می‌کند و رادیولوژیست‌ها را (در هر زمان و مکان) به کلینیک‌های عمومی و خصوصی و همچنین بیمارستان‌ها در مکزیک متصل می‌کند.
  • با Lentesplus، مشتریان در کلمبیا می‌توانند لنزهای تماسی که توسط دکتر برای آن‌ها از طریق تلفن یا اینترنت تجویز شده است را بخرند. همچنین بیماران می‌توانند برای مراجعه به یک کلینیک تایید شده در شبکه Lentesplus برای مشاوره چشم اقدام کنند.