H E A L T H I O

Loading

طی سال‌های اخیر، افزایش ناپایداری اقتصاد روسیه که عمده آن به‌دلیل کاهش سریع قیمت نفت بود؛ منجربه رشد فقر در این کشور و کاهش سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌هایی همچون بهداشت و سلامت شد. با اینکه جان گرفتن اقتصاد روسیه از سال 2017 با افزایش 1.5 درصدی تولید ناخالص داخلی (GDP) آغاز شد؛ اما برای بهبود کیفیت زندگی روس‌ها یا تامین مالی بیش‌تر در بهداشت و سلامت کافی نبود. همین موضوع بحران‌هایی را برای سیستم سلامت این کشور درپی داشت.

طبق گزارشی که فیلیپس اخیرا منتشر کرده؛ روسیه جزء آن دسته از کشورهایی است که نرخ پذیرش و استفاده از فناوری‌های دیجیتال در آن بسیار بالاست. 81 درصد متخصصان سلامت در این کشور درحال حاضر حداقل از یک نوع فناوری دیجیتال در بخش سلامت یا اَپ‌های سلامت موبایل استفاده می‌کنند.

به نقل از وب‌سایت Tracxn، تقریبا 180 استارتاپ در روسیه در حوزه فناوری سلامت فعالیت می‌کنند که در این لیست 9 استارتاپ برتر معرفی شده‌اند. استارتاپ‌ها در حوزه‌های افزایش آگاهی، بهداشت و درمان در منزل، سبک زندگی، هوش مصنوعی و آنالیز داده، فناوری اطلاعات و تحویل مراقبت‌های بهداشتی متمرکزند.

لازم به ذکر است که بازار سرمایه‌گذاری خطرپذیر در روسیه در سال 2018، 714 میلیون دلار برآورد شد که 25.1 میلیارد دلار از آن، سهم بهداشت و سلامت می‌شود.

Doconcall

ارائه‌دهنده پلتفرمی برای مدیریت خدمات در منزل.

Doc+ پلتفرمی را برای مدیریت خدمات پزشکی در منزل ارائه می‌دهد. این شرکت کاربران را قادر می‌سازد در منزل‌شان قرار ملاقاتی را با یک پزشک داشته باشند. کاربران می‌تواند هم از طریق سایت و هم از طریق اَپ این استارتاپ این کار را انجام دهند. از جمله خدمات دیگر این شرکت، می‌توان به مشاوره ازراه‌دور، راه‌حل‌های پزشکی‌ازراه‌دور، برنامه‌های کاهش وزن و خدمات آزمایشگاهی در منزل اشاره کرد.

سال تاسیس: 2015

مقدار جذب سرمایه: 19 میلیون دلار

ExoAtlet

توسعه‌دهنده اکزواکسکلودن برای افرادی که از اختلالات حرکتی پایین‌تنه رنج می‌برند.

اکزوآتلت یک اکزواکسکلودن پزشکی برای توانبخشی و سازگاری اجتماعی افرادی است که از اختلالات حرکتی در پایین‌تنه‌شان رنج می‌برد. این فریم، به قسمت پایین و بالای پاها وصل می‌شود؛ سپس به فرد این امکان را می‌دهد که سیستم را با بهره‌گیری از سیگنال‌هایی که از طریق سنسورهای گشتاور داخلی و الکترومایوگرام به‌دست می‌آید کنترل کند. این دستگاه همچنین یک حالت راه رفتن اتوماتیک دارد که الگوهای طبیعی حرکت انسان را برای بازگرداندن فعالیت حرکتی تکرار می‌کند. این دستگاه با اَپلیکیشنی کار می‌کند که ثبت‌های بیمار را در اختیار ارائه‌دهنده مراقبت قرار می‌دهد. از طریق این اَپ می‌توان تمرین‌ها را برنامه‌ریزی و هدایت، و نتایجی که از هر بیمار به‌دست می‌آید را جمع‌آوری و آنالیز کرد. این شرکت از سال 2014 در بخش فناوری اطلاعات مرکز نوآوری Skolkovo مستقر بوده است.

سال تاسیس: 2014

مقدار جذب سرمایه: 8 میلیون دلار

Doctor At Work

ارائه‌دهنده پلتفرم شبکه‌سازی اجتماعی برای متخصصان پزشکی.

پزشکان از طریق این اَپ می‌توانند به‌صورت امن با دیگر پزشکان در خصوص درمان بیمار، برنامه‌های تشخیصی و کشف فرصت‌های شغلی جدید در نزدیکی‌شان همکاری داشته باشند. آن‌ها همچنین رقابت‌هایی جدید برپا می‌کنند و برای موارد کلینیکی که در پرتال منتشر می‌شود هزینه پرداخت می‌کنند.

سال تاسیس: 2009

مقدار جذب سرمایه: 8 میلیون دلار

VitaPortal

ارائه‌دهنده اطلاعات سلامتی آنلاین.

Vitaportal یک وب‌سایت است که اطلاعات پزشکی و بهداشتی ارائه می‌دهد. آن‌ها تنها اطلاعاتی را منتشر می‌کنند که مورد تایید متخصصان مراقبت‌های بهداشتی و موسسات پزشکی است. Vitalportal که دارای گواهی HONcode، سمبل شناخته‌شده بین‌المللی برای اطلاعات پزشکی اخلاقی و معتبر که در وب‌سایت‌ها منتشر می‌شود است؛ ابزارهای مشارکتی از جمله فروم‌هایی عمومی برای مباحث مربتط به سلامتی را نیز در وب‌سایت خود گنجانده است.

سال تاسیس: 2011

مقدار جذب سرمایه: 4 میلیون دلار

BestDoctor

ارائه‌دهنده خدمات پزشکی به کارمندان.

BestDoctor به مدیریت سلامت کارمندان در بخش‌های شرکتی کمک می‌کند. ویژگی‌های این پلتفرم با پرتال‌های جداگانه برای HR و کارمندان، صورت‌حساب‌های پزشکی، پس‌اندازها و گزارش‌های ماهانه هزینه‌های پزشکی را دنبال می‌کند.

مشاوره آنلاین، خدمات سرپایی همیشگی، و دنبال کردن ویزیت‌های پزشکان و درمان‌ها خدمات دیگر BestDoctor به‌شمار می‌آیند.

سال تاسیس: 2014

مقدار جذب سرمایه: 4 میلیون دلار

Welltory

آموزش و پیگیری تندرستی و سلامت آنلاین.

Welltory یک برنامه آنلاین آموزشی و پیگیری تندرستی و سلامت را ارائه می‌دهد. کاربر می‌تواند به بیش از 200 منبع داده متصل شود که می‌تواند دستگاه‌های تناسب اندام و اَپ‌هایی مانند Misfit، Runkeeper، MapMyFitness، Fitbit و … باشد. این شرکت از این داده‌ها استفاده می‌کند و با کمک الگوریتم‌هایی وضعیت سلامتی هر شخص را مشخص می‌کند. مربی‌های سلامت شخصی به کاربران برای حفظ سلامتی‌شان از طریق تغییر سبک زندگی کمک می‌کنند. این شرکت همچنین توصیه‌هایی برای بهبود سطح انرژی، کاهش استرس و افزایش بهره‌وری، خط‌مشی‌هایی برای فعالیت فیزیکی و راهنمایی دیگر که به تناسب اندام کمک می‌کند ارائه می‌دهد.

سال تاسیس: 2015

مقدار جذب سرمایه: 2 میلیون دلار

Botkin.AI

راه‌حل پشتیبانی تصمیم مبتنی‌بر هوش مصنوعی برای متخصصان مراقبت‌های بهداشتی.

Botkin راه‌حل پشتیبانی تصمیم مبتنی‌بر هوش مصنوعی را برای متخصصان سلامت ارائه می‌دهد. این راه‌حل موارد غیرطبیعی در گزارش‌های سی‌تی اسکن و ام‌آر‌آی را برای رادیولوژیست‌ها مشخص می‌کند و اندازه و موقعیت دقیق تومور را تشخیص می‌دهد.

سال تاسیس: 2015

مقدار جذب سرمایه: 2 میلیون دلار

Medbooking

پلتفرمی با لیستی طولانی از خدمات بهداشت و سلامت.

MedBooking پلتفرمی در روسیه است که لیستی بلندبالا از مراقبت‌های بهداشتی را ارائه می‌دهد. از سال 2016، این پلتفرم در 10 شهر روسیه فعالیت داشته است. کاربران می‌توانند یک پزشک را بر اساس تخصص، کلینیک‌ها، رویه‌های پزشکی، مراکز تصویربرداری و پزشکان را برای خدمات پزشکی‌ازراه‌دور بیابند. در پایگاه داده Medbooking بیش از 23 هزار پزشک و 2 هزار و 600 کلینیک وجود دارد. امتیازدهی و بررسی عملکرد پزشکان از دیگر امکانات این پلتفرم است.

سال تاسیس: 2013

مقدار جذب سرمایه: 2 میلیون دلار

Lookmedbook

رزرو آنلاین نوبت با پزشک.

Lookmedbook یک پلتفرم آنلاین مبتنی‌بر موبایل و وب است که امکان رزرو نوبت و خدمات پزشکی دیگر را فراهم می‌کند. این پلتفرم به کاربران این امکان را می‌دهد که پزشک یا کلینیک مدنظرشان را جست‌وجو و نوبت‌شان را رزرو کنند؛ و اطلاعاتی درمورد بیماری‌ها و توصیه‌هایی از کسانی که در آن زمینه تخصص دارند دریافت کنند. اقدام برای انجام تشخیص یا خرید دارو به‌صورت آنلاین از جمله خدمات دیگری است که Lookmedbook در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

سال تاسیس: 2012

مقدار جذب سرمایه: 1 میلیون دلار